2019-06-29
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) jest jednym z pięciu działających w Polsce BIG-ów. Oprócz niego funkcjonują w Polsce jeszcze instytucje takie jak: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej (KRD), Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF), Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG), Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).
BIG-i pomagają zarówno odzyskiwać należności poprzez tzw. „miękką windykację”, jak i dokonywać oceny wiarygodności kontrahentów, dzięki raportom, które udostępniają.
Wpisanie dłużnika do Rejestru BIG powoduje, że informacja o jego zadłużeniu staje się widoczna dla firm i instytucji współpracujących z danym BIG-iem. Pobierają one raporty w celu oszacowania ryzyka finansowego, związanego ze współpracą z nowym lub obecnym kontrahentem. Dla przykładu informacje zawarte w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, w łatwy sposób mogą pobrać banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe. Taki stan rzeczy powoduje poważne konsekwencje dla dłużnika, który znajdzie się na czarnej liście. Może on nie otrzymać np. pożyczki lub kredytu, a także może mieć problemy podczas dokonywania zakupów na raty, zakupu telefonu komórkowego, telewizji kablowej, Internetu, czy w trakcie ubiegania się o leasing. Sposobem usunięcia dłużnika z czarnej listy dłużników jest całkowita spłata należności. Jeśli to nie nastąpi, dług będzie widoczny nawet przez 10 lat.
W dniu 14 czerwca 2010r. weszła w życie Ustawa o BIG i dzięki niej z usług BIG mogą korzystać praktycznie wszystkie podmioty, w tym również osoby fizyczne.
Firmy korzystające z usług BIG mogą wpisywać niemal wszystkich dłużników na podstawie określonego stosunku prawnego (np. umowy) lub tytułu wykonawczego (wyroku sądowego lub ugody zawartej przed sądem, opatrzonych klauzulą wykonalności).
Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca wpisuje do BIG dłużnika na podstawie określonego stosunku prawnego, to zadłużenie nieterminowego płatnika powinno wynieść minimum 200 zł (jeśli jest konsumentem) lub 500 zł (jeśli jest przedsiębiorcą). Taki dług można przekazać do BIG po 30 dniach od powstania zaległości, a na 30 dni przed tym działaniem powinien wysłać do dłużnika, lub doręczyć mu osobiście wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze wpisania do rejestru dłużników BIG.
Jeśli podstawą wpisania dłużnika do BIG jest tytuł wykonawczy, kwota i okres zaległości nie ma znaczenia, a wezwanie powinno być wysłane listem poleconym lub dostarczone osobiście do dłużnika na 14 dni przed wpisem do BIG.
Do BIG nie można przekazywać wierzytelności publiczno-prawnych, czyli długów powstałych na skutek nieuiszczania np. grzywien, mandatów, podatków. Można natomiast wpisywać zaległości z tytułu opłat dodatkowych za jazdę bez biletu.
Przedsiębiorcy mogą sprawdzać wszystkie podmioty w BIG, w tym również konsumentów. Do sprawdzenia osoby fizycznej na czarnej liście dłużników jest jednak wymagana jej zgoda na takie działania.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:30 - 16:30