2024-03-19
Rejestr Dłużników to baza prowadzona przez Biuro Informacji Gospodarczej, która zawiera dane o zaległościach finansowych konsumentów i przedsiębiorców. Może też zawierać informacje pozytywne – o terminowych płatnościach.
Na polskim rynku działają 4 odrębne rejestry, każdy prowadzony przez inne Biuro: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, ERIF BIG oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). Wszystkie cztery instytucje przyjmują, przechowują i udostępniają informacje gospodarcze, zawarte w ich zasobach, ale tylko jedna z nich – BIG InfoMonitor - ściśle współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) i ze Związkiem Banków Polskich (ZBP). Dzięki temu jego raporty mogą być uzupełniane o dane z powyższych instytucji.
Rejestr Dłużników BIG wspiera zarówno odzyskiwanie należności, jak i dokonywanie oceny ryzyka. Wpisanie dłużnika do BIG jest równoznaczne z tym, że o długu mogą dowiedzieć się banki, pożyczkodawcy, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczyciele, firmy leasingowe oraz inne podmioty. Z powodu negatywnego wpisu do BIG dłużnik może mieć problemy z otrzymaniem usług i produktów oferowanych przez firmy i instytucje współpracujące z biurem. W szczególności umieszczenie dłużnika na liście długów w BIG InfoMonitor może skutkować odmową kredytu takiemu niesolidnemu płatnikowi. Na taki stan rzeczy ma wpływ ścisła współpraca BIG InfoMonitor z instytucjami sektora bankowego (BIK i ZBP).
Rejestr Dłużników może być skutecznym narzędziem miękkiej windykacji, ponieważ wyłącznie całkowita spłata długu pozwala usunąć dług z takiej bazy. Według badań nawet 75% przedsiębiorców potwierdza, że negatywny wpis do rejestru dłużników skutkuje spłatą należności.
Kto może korzystać z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor?
Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego mogą wpisywać dłużników na podstawie określonego stosunku prawnego (np. umowy) lub tytułu wykonawczego (wyroku sądowego lub ugody zawartej przed sądem, opatrzonych klauzulą wykonalności).
Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca wpisuje do BIG dłużnika na podstawie określonego stosunku prawnego, to zadłużenie nieterminowego płatnika powinno wynieść minimum 200 zł (jeśli jest konsumentem) lub 500 zł (jeśli jest przedsiębiorcą). Taki dług można przekazać do BIG po 30 dniach od powstania zaległości, a na minimum miesiąc przed tym działaniem powinien wysłać do dłużnika ustawowe wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze dokonania wpisu. Wezwane należy wysłać listem poleconym, lub doręczyć mu osobiście.
Jeśli podstawą wpisania dłużnika do BIG jest tytuł wykonawczy, kwota i okres zaległości nie mają znaczenia, a wezwanie powinno być wysłane do dłużnika listem poleconym lub dostarczone osobiście na 14 dni przed wpisem do BIG.
Ważnym celem Biur Informacji Gospodarczej jest budowanie obrotu gospodarczego opartego na zaufaniu i redukcja ryzyka związanego z nierzetelnym kontrahentem.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...