Logowanie do Systemu BIG.pl

zaloguj

Jeśli wolisz korzystać z poprzedniej wersji Systemu,
wejdź na stronę: https://system.infomonitor.pl/

Wpisz dłużnika


Wpisanie dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej jest procedurą, po którą coraz częściej sięgają zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Jest to metoda dużo prostsza niż tradycyjne sposoby odzyskiwania należności, a zarazem mało kosztowna oraz wysoce skuteczna. Średnio 40% dłużników spłaca swoje zobowiązania po wysłaniu wezwania do zapłaty, a kolejne 35% po wpisaniu ich danych do Rejestru Dłużników BIG.

Warto pamiętać, że umieszczenie dłużnika w Rejestrze Dłużników BIG wygląda inaczej w zależności czy wpisu dokonuje osoba fizyczna czy przedsiębiorca.

WAŻNE!
W związku z rozsyłaniem przez nieuczciwych nadawców maili z wezwaniami do zapłaty, z załącznikami, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, BIG InfoMonitor przypomina, że:
  • Wezwanie do zapłaty do konsumentów może zostać dostarczane tylko listem poleconym lub do rąk własnych dłużnika.
  • Wezwanie do zapłaty do przedsiębiorców może zostać wysłane e-mailem tylko jeżeli umowa między wierzycielem a dłużnikiem, z której wynika zadłużenie, przewiduje wprost taką możliwość. W przeciwnym przypadku może zostać dostarczane tylko listem poleconym lub do rąk własnych dłużnika.

Jak wpisać dłużnika - osoby fizyczne:

Osoby fizyczne mogą korzystać z usługi wpisania dłużników do BIG dopiero od 14 czerwca 2010 roku, kiedy to weszła w życie nowa Ustawa o BIG*. Podstawą przekazania przez konsumentów informacji o zadłużeniu, jest wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności. Kwota i okres zadłużenia nie mają znaczenia. Osoby fizyczne w najprostszy sposób, mogą umieścić dłużnika w rejestrze poprzez serwis www.BIG.PL. Aby korzystać z serwisu powinny:

  • Zalogować się do swojego BIGkonta;
  • Wydrukować, wypełnić i podpisać umowę wraz załącznikiem (w 2 egzemplarzach);
  • Wysłać do BIG InfoMonitor, listem bądź kurierem, podpisane 2 egzemplarze umowy oraz załączniki;
  • Przesłać podpisany za zgodność z oryginałem skan dowodu osobistego oraz skan tytułu wykonawczego;
  • Wpłacić kwotę brutto za pomocą systemu płatności internetowych poprzez BIG.pl zgodnie z cennikiem;
  • Wysłać dłużnikowi, listem poleconym albo doręczyć do rąk własnych, wezwanie do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania jego danych do BIG. Powinno się to stać 14 dni przed dokonaniem wpisu w Rejestrze Dłużników BIG.

Jak wpisać dłużnika -  przedsiębiorcy:

Przedsiębiorcy mogą wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników BIG zarówno na podstawie tytułu wykonawczego, jak i określonego stosunku prawnego np. umowy zawartej między stronami. W tym drugim przypadku informacje o nierzetelnym płatniku będą mogły zastać przekazane do BIG, wówczas gdy łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika, będącego konsumentem, wyniesie co najmniej 200 złotych, zaś dłużnika będącego przedsiębiorcą co najmniej 500 złotych. Należy też pamiętać, że od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 30 dni, a na miesiąc przed zamiarem wpisania dłużnika należy wysłać do niego listem poleconym albo doręczyć do rąk własnych wezwanie do zapłaty, zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG.

Przedsiębiorcy mogą przekazać dane dłużnika do Rejestru Dłużników BIG po podpisaniu z BIG InfoMonitor umowy abonamentowej. Może być to umowa wybrana z dostępnej oferty bądź dobrana indywidualnie do potrzeb klienta.


* Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 2010 nr 81 poz. 530)

Masz pytania?

zadzwoń na infolinię

22 486 56 56

Infolinia czynna:

pon-pt8:00 - 17:00
sob-nienieczynna.

albo

InfoDług

raport o zaległych zobowiązaniach konsumentów

Raport BIG

wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej

Czat z konsultantem

Witam
W czym mogę pomóc?Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia

Czat
z radcą prawnym

Witam
W czym mogę pomóc?

Rozpocznij czat

Czat z konsultantem

Witam
W czym mogę pomóc?

Rozpocznij czat

Wypełnij formularz

a nasz doradca
skontaktuje się z Tobą


Wypełnij formularz

Masz pytania?

zadzwoń na infolinię

22 486 56 56

Infolinia czynna:

pon-pt8:00 - 17:00
sob-nienieczynna.

Pobierz dane na telefon

22 486 56 56

InfoDług

raport o zaległych zobowiązaniach konsumentów

Pobierz

Raporty BIG

kondycja finansowa kluczowych branż
polskiej gospodarki

Pobierz