2024-07-03
Spółka z o.o. to bardzo często wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jej popularność wynika przede wszystkim z - zawartej w nazwie - ograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania samej organizacji. Co jednak dzieje się, gdy spółka z o.o. wpadnie w długi? Czy wspólnik spółki będzie ponosić odpowiedzialność? A może spocznie ona na członkach zarządu? Czy prezes spółki z o.o. odpowiada swoim majątkiem? Wyjaśniamy.
Spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to podmiot, który ma osobowość prawną i podlega prawu spółek handlowych. Założyć ją mogą osoby fizyczne lub prawne. Najważniejszym wyróżnikiem takiego podmiotu jest możliwość ograniczenia ryzyka odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Zgodnie z prawem to spółka odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem. Odpowiedzialność w spółce z o.o. spoczywająca na wspólnikach ogranicza się jedynie do wartości wniesionych przez nich wkładów, tj. kapitału zakładowego.
Warto wiedzieć, że istnieją dwie sytuacje, w których odpowiedzialność w spółce z o.o. może objąć wspólników.
Pierwszy przypadek to ten, w którym wspólnik nie wniósł w całości zapisanego w umowie spółki wkładu. Wówczas może być solidarnie pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu.
Drugi, częstszy, to ten, w którym wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu spółki. Osoba, która pełni taką funkcję, może ponieść konsekwencje związane z długami sp. z o.o.
Każda spółka z o.o. musi mieć zarząd. To on jest organem wykonawczym, powołanym w celu prowadzenia spraw firmy działającej w tej formie oraz jej reprezentowania.
Istnieją sytuacje, w których członek zarządu może ponieść odpowiedzialność za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aby wierzyciel mógł skutecznie domagać się od członków zarządu spółki z o.o. zaspokojenia roszczeń, muszą zostać spełnione określone warunki.
Po pierwsze, konieczne jest dysponowanie tytułem wykonawczym przeciwko spółce. Bez tego dokumentu nie można w żaden sposób rozpocząć działań wobec członków zarządu.
Po drugie, jest to możliwe jedynie, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Aby to potwierdzić, wierzyciel musi:
przeprowadzić bezskuteczną egzekucję z majątku spółki
lub udowodnić, że jej wszczynanie jest niecelowe - potwierdzeniem tego faktu może być np. obecność w KRS informacji o innych bezskutecznych próbach egzekucji z majątku spółce.
Kiedy oba te warunki zostaną spełnione, art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych przewiduje solidarną odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania sp. z o.o. Zapis ten został wprowadzony, aby zmotywować osoby odpowiedzialne za zarządzanie takimi podmiotami do podejmowania odpowiedzialnych decyzji i dbałości o wypłacalność.
Warto jednak podkreślić, że istnieją sytuacje, w których jest możliwe wyłączenie odpowiedzialności członków zarządu za długi spółki.
Jeśli spółka stanie się niewypłacalna, należy złożyć wniosek o ogłoszenie jej upadłości w ciągu 30 dni od powstania takiej sytuacji. Ta kwestia ma kluczowe znaczenie w kontekście określenia tego, czy członkowie zarządu odpowiadają całym swoim majątkiem za nieuregulowane zobowiązania.
Żądanie wierzyciela wobec członka zarządu niewypłacalnej spółki będzie nieskuteczne, jeżeli został spełniony jeden z poniższych warunków:
wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie;
w odpowiednim czasie otworzono postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ;
pozwany za długi spółki z o.o. członek zarządu nie był winien niezgłoszeniu wniosku o upadłość;
wierzyciel nie poniósł szkody, pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości/niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.
W 2023 r. Trybunał Konstytucyjny rozszerzył możliwość obrony przed odpowiedzialnością wobec wierzyciela przez członków zarządu. Zgodnie z jednym z wyroków, roszczenie jest bezskuteczne również wówczas, gdy dana osoba przestała być członkiem zarządu spółki, zanim zapadło orzeczenie w sprawie długu.
Wspólnicy spółki z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania własnym majątkiem za wyjątkiem dwóch sytuacji. Pierwsza to wniesienie wkładu do spółki w wysokości mniejszej niż wynikająca z umowy. Druga - pełnienie funkcji członka zarządu.
Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność, gdy wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy, a egzekucja długu od spółki jest bezskuteczna lub bezcelowa.
Członkowie zarządu nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jeżeli we właściwym terminie został złożony wniosek o ogłoszenie jej upadłości lub zostało wszczęte postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego/zatwierdzeniu układu w postępowaniu.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...