Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Klauzula informacyjna BIG InfoMonitor

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z. o.o.? 7 sposobów

Oceń artykuł:
4/5

2023-11-17

Spis treści

 1. Wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o.: dlaczego wybór odpowiedniego sposobu ma znaczenie?
 2. 1. Wypłata dywidendy
 3. 2. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
 4. 3. Umowa o dzieło lub inna cywilnoprawna
 5. 4. Wypłata wynagrodzenia członka zarządu
 6. 5. Wypłata pieniędzy ze spółki jako diety związanej z podróżami służbowymi
 7. 6. Praca na rzecz spółki w ramach własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej
 8. 7. Wypłata środków ze spółki w ramach umowy najmu nieruchomości lub ruchomości

Spółka z o.o. jest dla wielu przedsiębiorców sposobem na optymalizację kosztów prowadzenia biznesu. Zanim jednak podejmie się decyzję o wyborze tej formy prawnej, warto zwrócić uwagę na kwestię wypłacania pieniędzy ze spółki. Jak podejść do tego tematu? Oto 7 sposobów na pobranie środków w tej sytuacji.

Wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o.: dlaczego wybór odpowiedniego sposobu ma znaczenie?

Spółka z o.o. jest podmiotem, który wyróżnia się odrębną osobowością prawną, w przeciwieństwie np. do spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej. Z tego powodu przy wypłacie pieniędzy z jej zasobów może dojść do podwójnego opodatkowania zysków. To przyczyna, dla której osoby prowadzące spółkę z o.o. muszą z dużą rozwagą podejść do tego tematu, tak aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Opcji jest kilka, przez co znalezienie tej optymalnej jest możliwe w zdecydowanej większości przypadków. Oto te najważniejsze.

1. Wypłata dywidendy

Dywidenda stanowi najbardziej standardowy sposób na to, jak wypłacić pieniądze ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To środki, które są wypłacane wspólnikom na podstawie zysku netto, które firma osiągnęła w minionym roku obrotowym.

Co istotne, dywidenda:

 • może przyjąć formę środków pieniężnych lub innych aktywów, jakimi dysponuje spółka (np. papierów wartościowych, nieruchomości itp.);

 • jest obliczana na podstawie zysku i dzielona pomiędzy wspólnikami proporcjonalnie;

 • może zostać przekazana dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania rocznego z działalności spółki z o.o. przez wspólników na zgromadzeniu.

Czy dywidenda to korzystny sposób na wypłatę wynagrodzenia ze spółki z o.o.? Niekoniecznie. Zysk przekazany w ten sposób jest obciążony podatkiem dwukrotnie. W pierwszej kolejności jest od niego odprowadzony podatek CIT po stronie spółki. W drugiej - podatek dochodowy PIT po stronie wspólnika. Może on wynieść 12 lub 32% w zależności od progu podatkowego.

Warto jednak podkreślić, że jeśli wspólnik pobiera jedynie dywidendy, nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS.

2. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę

Wspólnicy spółki mogą zostać przez nią zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wówczas mają możliwość otrzymywania wynagrodzenia za działania podejmowane na rzecz spółki każdego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że wypłacane w ten sposób środki są również podwójnie opodatkowane, a ponadto objęte składkami ZUS, w tym zdrowotną. Od 2021 roku nie podlega ona odliczeniu w deklaracji PIT.

Warto przy tym podkreślić, że umowy o pracę nie rekomenduje się zawierać z osobą pełniącą funkcję prezesa zarządu. Powód jest prosty: wykonywanie obowiązków w ramach takiego kontraktu wiąże się ze stosunkiem podporządkowania. Tymczasem prezes, jako "szef" spółki nie ma komu podlegać.

3. Umowa o dzieło lub inna cywilnoprawna

Wspólnika może łączyć ze spółką z o.o. również umowa cywilnoprawna, np. o dzieło. Może ona zostać zawarta, jeżeli jej przedmiot nie jest związany z wykonywaniem typowych obowiązków wspólnika czy prezesa spółki.

Ta forma wypłaty pieniędzy ze spółki jest szczególnie korzystna, jeżeli jest możliwe zastosowanie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Wówczas możliwe jest skorzystanie z ulgi polegającej na naliczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu.

4. Wypłata wynagrodzenia członka zarządu

Członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki mogą za wykonywanie tych obowiązków pobierać wynagrodzenie. Jest ono opodatkowane podatkiem PIT (w wysokości 12 lub 32%, w zależności od wysokości zarobków). Jest od niego również odprowadzana składka zdrowotna 9%, ale nie podlega ubezpieczeniu społecznemu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zarząd spółki nie został powołany na podstawie mianowania.

Przy zastosowaniu tego sposobu na wypłatę środków każde wynagrodzenie tego typu można uznać za koszt dla spółki. To pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania, ponieważ od "pensji" za pełnienie funkcji członka zarządu spółka nie odprowadzi podatku CIT.

5. Wypłata pieniędzy ze spółki jako diety związanej z podróżami służbowymi

Członek zarządu, który odbywa podróże służbowe w związku z interesami spółki, ma prawo do otrzymywania diety z tego tytułu. Zgodnie z przepisami prawa wynosi ona 38 zł za każdy dzień takiego wyjazdu. Dodatkowo w ramach zwrotu kosztu podróży rozlicza się noclegi. Następuje to na podstawie wystawionych faktur, które zostały przedłożone przez wspólnika.

6. Praca na rzecz spółki w ramach własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej

Inna opcja to pobieranie ze spółki świadczenia rozliczanego w modelu B2B. Jest możliwa do wprowadzenia, jeśli członek zarządu ma własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Wówczas wystawia spółce faktury. Istotne jest, że taka możliwość istnieje wyłącznie w odniesieniu do wypłaty wynagrodzenia za działania inne niż opłacane np. z pensji członka zarządu.

Należy przy tym podkreślić, że członek zarządu poniesie koszty z tytułu prowadzenia działalności, które wpłyną na jego dochód. Odprowadzi od zarobków składkę zdrowotną i społeczną oraz podatek PIT.

7. Wypłata środków ze spółki w ramach umowy najmu nieruchomości lub ruchomości

Wspólnik może wynająć spółce należącą do siebie ruchomość lub nieruchomość, np. biuro przeznaczone na siedzibę czy samochód. Może to zrobić to na podstawie umowy najmu. Wówczas opłaci z tego tytułu zryczałtowany podatek w wysokości 8,5% od przychodów do 100 000 zł rocznie (200 000 zł, jeśli najem jest prowadzony przez obydwoje małżonków) lub 12,5% od tych przekraczających wskazaną kwotę. Taka wysokość opodatkowania może być korzystna.

Wskazane sposoby na to, jak wypłacić pieniądze ze spółki, nie wyczerpują listy możliwości. Spółka może również np. spłacić pożyczkę wobec wspólnika. Warto zapoznać się zatem ze wszystkimi dostępnymi opcjami, aby zoptymalizować wysokość opłacanego podatku oraz dochody uzyskiwane ze spółki.


Magda Pułym

Posiada niemal 15-letnie doświadczenie w branży. Tematyka windykacji należności, finansów i bankowości oraz prawa jest jej szczególnie bliska. Jest autorką licznych publikacji poświęconych m.in. prawom dłużnika i wierzyciela oraz instrumentom finansowym różnych typów.

Zobacz wszystkie teksty autora

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...

Napisz do nas msp@big.pl

Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:30 - 16:30

Oferta specjalna!

Rabat20% na 20-lecie BIG InfoMonitor*

GRATIS Certyfikat Wiarygodności

* Oferta rabatowa skierowana jest do nowych klientów

Sprawdź szczegóły