Leasing samochodu na firmę - co warto wiedzieć?

Oceń artykuł:
5/5

2022-05-12

Spis treści

 1. Leasing na firmę - wymagane dokumenty
 2. Leasing - co się dzieje gdy zalegamy z ratą leasingową
 3. Jaki rodzaj leasingu wybrać?
 4. Leasing operacyjny samochodu osobowego
 5. Leasing finansowy auta
 6. Czy opłaca się wziąć samochód w leasing, czyli jakie są z tego korzyści podatkowe?
 7. Czy leasing samochodu osobowego na firmę jest nadal opłacalny?

Leasing auta osobowego na firmę to jedno z najpopularniejszych form finansowania samochodu. Uzyskanie takiej umowy jest często szybsze niż kredytu, wymaga mniej formalności i co niezwykle istotne - pozwala na odliczenia podatkowe. Choć w ostatnich latach przepisy dotyczące tych odliczeń często się zmieniają i to na niekorzyść, nadal jednak leasing samochodu dla przedsiębiorcy ma więcej zalet niż wad.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się umowa leasingowa,
 • jakie dokumenty są najczęściej wymagane przez leasingodawców,
 • czym różni się leasing operacyjny od finansowego,
 • jakie zmiany podatkowe w leasingu wprowadził Nowy Ład;

Leasing na firmę - wymagane dokumenty

Umowa leasingu musi być zawarta na piśmie, pod rygorem nieważności choć dopuszczalna jest forma wymiany dokumentów z podpisem elektronicznym. Przedmiot leasingu (w tym przypadku samochód osobowy) musi być w umowie dokładnie określony, podobnie jak termin umowy oraz sposób płatności za używanie tego przedmiotu. Choć leasing w praktyce często bywa prostszy niż kredyt, to jednak leasingodawcy zawsze wcześniej sprawdzają zdolność leasingową przedsiębiorcy. Ponieważ mamy do czynienia z umową, której stroną jest przedsiębiorca, z reguły wiarygodność leasingobiorcy jest sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej oraz wybranych bazach Biur Informacji Gospodarczej. W BIG InfoMonitor leasingodawcy mogą łatwo sprawdzić przedsiębiorców w obu tych bazach pobierając raport rozszerzony zawierający dane zarówno z BIK i BIG.

Dlatego często wymagane są od przedsiębiorcy

 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej, 
 • wpisdo KRS,
 • ksero dowodu osobistego,
 • umowa spółki,
 • zaświadczenia o REGON i NIP,
 • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS czy podatkami,
 • a także deklaracje podatkowe PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2 i CIT-8;

Co do zasady większość firm wymaga, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało na rynku dłużej niż pół roku. Młodsze firmy mogą zostać poproszone o ustanowienie zabezpieczenia np. w postaci weksla, gwarancji odkupu, hipoteki na nieruchomości czy wskazanie poręczyciela.


Leasing - co się dzieje gdy zalegamy z ratą leasingową

Firmy leasingowe mocno zabezpieczają się na wypadek, w którym przedsiębiorca przestaje spłacać miesięczne raty leasingowe. Bardzo szybko, już po kilkunastu dniach spóźnienia, doliczają opłaty manipulacyjne i nierzadkie jest wypowiedzenie umowy już po jednomiesięcznym spóźnieniu z ratą. Na podstawie umów leasingowych, firma leasingowa może bardzo szybko odebrać auto. Oczywiście wznowienie umowy jest możliwe, ale po spłaceniu wszystkich zaległości, zapłacie bieżącej raty oraz opłaty manipulacyjnej za wznowienie.

Jaki rodzaj leasingu wybrać?

Na rynku występują dwa główne rodzaje umowy leasingowej - leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Wybór zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, choć nie da się ukryć, że zdecydowanie bardziej popularny jest w Polsce leasing operacyjny. Zawsze jednak warto dokładnie sprawdzić, która opcja jest dla nas korzystniejsza.


Leasing operacyjny samochodu osobowego

Mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym, jeśli:

 • właścicielem auta przez cały okres trwania kontraktu jest firma leasingująca,
 • amortyzacji również dokonuje firma leasingująca,
 • po zakończeniu umowy jest możliwość wykupu samochodu osobowego;

Co charakterystyczne, zazwyczaj umowa jest zawierana na czas znacznie krótszy od okresu gospodarczej używalności przedmiotu leasingu. Ten rodzaj leasingu jest najpopularniejszy w Polsce ze względu na to, że jest on traktowany jako usługa z punktu widzenia podatku VAT. W rezultacie podatek jest naliczany od każdej raty leasingowej i podlega odliczeniu przez przedsiębiorcę.

Ważnym elementem umowy jest klauzula unieważniająca, co oznacza, że może być wcześniej wypowiedziana przez jedną ze stron. Leasingobiorca ma prawo do wcześniejszego zwrotu sprzętu i odstąpienia od umowy. Ryzyko związane z przedmiotem leasingu niemal w całości obciąża leasingodawcę. Ważne jest również to, że koszty nabycia pojazdu rozkładają się w czasie, przez co przedsiębiorstwo ma mniej obciążoną płynność finansową.

Leasing finansowy auta

W tym przypadku właścicielem samochodu od samego początku jest przedsiębiorca i to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów, poza amortyzacją, przedsiębiorca może zaliczyć tylko część odsetkową raty. Przy tej formie leasingu cały podatek VAT należy zapłacić z góry. W leasingu finansowym nie ma wykupu i wraz z zakończeniem okresu umowy, samochód automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy. Wynika to z tego, że samochód dotychczas stanowił środek trwały korzystającego już w momencie podpisania umowy.

Czy opłaca się wziąć samochód w leasing, czyli jakie są z tego korzyści podatkowe?

Korzystając z leasingu i licząc na korzyści podatkowe, należy pamiętać, że te przepisy niestety podlegają ciągłym zmianom. Czasem nawet bardzo radykalnym. Najnowsze, zawarte w przepisach podatkowych nazywanych potocznie „nowym ładem”, dotyczą wykupu samochodu

na koniec umowy leasingowej czyli tzw. raty wykupu. Jest to jeden z najważniejszych elementów umowy leasingowej, często decydujących o atrakcyjności tego rozwiązania. Wiąże się z nią wysokość podatku VAT, który jest naliczany w momencie wprowadzenia wykupionego auta do majątku prywatnego.

Do końca 2021 roku wspominany wyżej podatek VAT był naliczany tylko od ostatniej raty leasingowej, która dotychczas często stanowiła bardzo mały odsetek wartości samochodu. Od 1 stycznia 2022 roku podatek VAT musi być zapłacony od realnej wartości rynkowej auta a nie od kwoty wykupu, czyli ostatniej raty. Zdaniem ekspertów zmiana ta powoduje, że na atrakcyjności zyskuje rozwiązanie leasingowe w którym mamy niskie raty a na końcu wysoką kwotę wykupu. Bo wykup przy leasingu operacyjnym jest opcją a nie obowiązkiem. Kolejną zmianą jest sprzedaż poleasingowego auta. Dotychczas można było wykupić auto poleasingowe, wprowadzić do majątku prywatnego a następnie sprzedać po upływie min. 6 miesięcy. W tym rozwiązaniu nie pojawiał się obowiązek zapłacenia podatku PIT. Od 2022 roku przychód ze sprzedaży samochodu, który został wykupiony z leasingu do majątku osobistego, jest uznawany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli od momentu przejęcia auta z firmy do momentu sprzedaży nie minie 6 lat. W praktyce oznacza to, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż poleasingowego auta przed upływem 6 lat, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy ponieważ osiągnięty w ten sposób przychód traktowany będzie, jak przychód z działalności gospodarczej. Nowe przepisy obowiązują dla każdego wykupu od 1 stycznia 2022 r. i nie liczy się tutaj data zawarcia umowy leasingu.

Czy leasing samochodu osobowego na firmę jest nadal opłacalny?

Pomimo pewnej niestabilności w zakresie korzyści podatkowych, które zmieniają się w trakcie trwania umowy, leasing wciąż pozostaje atrakcyjny jako sposób na finansowanie auta w firmie. Także dlatego, że firmy leasingowe są w swoim działaniu bardziej elastyczne niż banki. Dotyczy to nie tylko negocjacji przy kłopotach z płatnością rat, ale również ewentualnych zmian w umowie podczas jest wieloletniego trwania. Kolejna zaleta wiąże się ze zdolnością kredytową, leasing nie obniża jej tak jak dzieje się to w przypadku kredytów inwestycyjnych czy obrotowych.

Magdalena Biednik

Magdalena Biednik - dziennikarka ekonomiczna,  od 20 lat zajmuje się tematyką gospodarczą, pracowała w TVN24, TVNCNBC, finanse.wp.pl , next.gazeta.pl, przedsiębiorczyni.

 

Zobacz wszystkie teksty autora

Oferta specjalna!

Przedsiębiorco! Chcesz mieć spokojne wakacje
I zapomnieć o niezapłaconych fakturach?

Skorzystaj z oferty specjalnej dla firm

Wakacje bez dłużników

Sprawdź szczegóły

zamów kontakt

Zostaw kontakt, nasz doradca oddzwoni do Ciebie

*
*
*

Pracujemy w godzinach 8:00-16:00

Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...