2022-05-12
Zeznanie roczne osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest niestety trudniejsze niż osoby fizycznej. W przypadku osób fizycznych, zwłaszcza jeśli pracują w oparciu o etat, Urząd Skarbowy dysponuje sporą wiedzą i w elektronicznym e-pit takie osoby mogą znaleźć przygotowane dla siebie rozliczenie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ciężar wypełnienia zeznania rocznego spoczywa na przedsiębiorcy. Sprawa nie jest łatwa, zwłaszcza, gdy taka osoba otrzymuje wynagrodzenie z wielu źródeł, nie tylko z działalności, ale też np. z etatu lub umów o dzieło.
• na PIT 36, jeśli przychody są opodatkowane według skali podatkowej,
• na PIT 36L, jeśli przychody są opodatkowane podatkiem liniowym,
• na PIT28, jeśli przedsiębiorca stosuje ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
• na PIT16A, jeśli przedsiębiorca korzysta z rozliczenia podatkowego w formie karty podatkowej;
Najbardziej przydatna będzie książka przychodów i rozchodów lub ustalenie dochodów. Potrzebne będą informacje o wielkości płaconych zaliczek na podatek dochodowy (kwartalnych lub miesięcznych) oraz składkach na ZUS lub KRUS oraz opłaconych składkach zdrowotnych. Warto się upewnić, czy składki na ZUS zostały zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów. W 2021 roku składki zdrowotne można było odliczyć w wysokości 7,75% zapłaconych składek.
Prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej) i pracując na etat, do rozliczenia dochodów wystarczy jedno zeznanie roczne - PIT-36.
Główne źródła przychodów to m.in.:
należności ze stosunku pracy,
emerytury
renty zagraniczne,
świadczenia wypłacone z FP i FGŚP,
działalność wykonywana osobiście - m.in. umowy zlecenia i o dzieło,
prawa autorskie i inne prawa,
Zeznanie roczne PIT-36 ma również tę zaletę, że pozwala skorzystać z ulg podatkowych- jak ulga prorodzinna, ulga internetowa, ulga dla honorowych krwiodawców, ulga termomodernizacyjna, odliczenia z tytułu IKZE czy darowizny .
Ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym 19% muszą złożyć PIT 36L. Jeśli oprócz działalności w 2021 roku mieli przychody z etatu, wówczas będą musieli złożyć także PIT 37. Czyli trzeba w takiej sytuacji złożyć dwie różne deklaracje.
Opodatkowanie działalności za pomocą podatku liniowego uniemożliwia skorzystanie z przywilejów, jakie występują przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, czyli m.in. nie można odliczyć większości ulg podatkowych czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Podobnie jak w przypadku „liniowców”, również przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ryczałtu i jednocześnie wykonując pracę na etacie, podatnik również ma obowiązek złożenia dwóch odrębnych deklaracji podatkowych. Przychody z działalności rozlicza się na deklaracji PIT-28, natomiast z etatu - standardowo na PIT-37.
Najkorzystniejsza z punktu widzenia odliczeń podatkowych jest dla przedsiębiorców tzw. Skala czyli rozliczanie się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania mogą stosować odliczenia kosztów działalności a także zastosować wszystkie dostępne ulgi, które maja także osoby fizyczne. A więc mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, mogą skorzystać z zasad dla osób samotnie wychowujących dzieci, odliczyć ulgę rodzinną i pozostałe.
Z kolei ryczałt ewidencjonowany pozwala tylko na odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne (tzw. ulgi rehabilitacyjnej), wydatków na Internet (tzw. ulgę internetową), darowiznę na określone cele. Podatek liniowy nie pozwala na skorzystanie z żadnych ulg poza ulgą dla osób osiągających przychody za granicą.
Bez względu na wybrany sposób opodatkowania działalności, każdy przedsiębiorca może w rozliczeniu rocznym skorzystać z odliczenia składek na ZUS, wpłat na IKZE oraz części składki zdrowotnej.
Przedsiębiorcy często składają oświadczenie roczne PIT na koniec okresu, który w 2021 roku upływa 30 kwietnia. Ponieważ w 2021 roku dzień ten przypada na sobotę, czyli dzień wolny od pracy, więc zeznanie można złożyć do 2 maja. Ci, którzy w 2021 roku stosowali ryczałt powinni byli złożyć zeznanie podatkowe do końca lutego.
Zeznanie roczne PIT można złożyć do urzędu skarbowego: osobiście - składając je w okienku podawczym w formie papierowej, przez internet - wysyłając w formie elektronicznej, korespondencyjnie - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (istotna jest data stempla pocztowego, który musi mieć najpóźniej datę 2.05.2021). Niestety, usługa Twój e-PIT, która pozwala skorzystać z gotowego rozliczenia przygotowanego w systemie dla pracowników czy emerytów nie jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. KAS udostępnia wprawdzie druki PIT 28 czy PIT 36, ale to podatnik sam musi rozliczyć w nich przychody z działalności gospodarczej.
Magdalena Biednik - dziennikarka ekonomiczna, od 20 lat zajmuje się tematyką gospodarczą, pracowała w TVN24, TVNCNBC, finanse.wp.pl , next.gazeta.pl, przedsiębiorczyni.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...