2023-10-11
Zamierzasz podpisać umowę z nowym kontrahentem? A może działasz w obszarze B2C i chcesz się upewnić, że współpracujesz z klientami, których wypłacalności można zaufać? Dobrym źródłem informacji na ich temat jest publiczny rejestr dłużników. Zobacz, czym dokładnie jest taki podmiot, kogo można w nim sprawdzić i jak to zrobić.
Określenie "rejestr dłużników" czy "rejestr długów" odnosi się w rzeczywistości do podmiotów prawnych, które zbierają informacje gospodarcze na temat konsumentów oraz firm - przede wszystkim te dotyczące nieuregulowanych zobowiązań. Mowa oczywiście o biurach informacji gospodarczej. Obecnie w Polsce funkcjonują cztery takie instytucje. Są to BIG InfoMonitor, KRD (to Krajowy Rejestr Długów BIG), ERIF Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Każdą z nich można nazwać publicznym rejestrem dłużników, ponieważ są dostępne dla wszystkich i można w nich zweryfikować informacje o konsumentach i przedsiębiorcach.
Dostęp do publicznego rejestru dłużników BIG InfoMonitor i pozostałych baz jest regulowany przepisami. Podstawa prawna to ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zgodnie z nią z publicznego rejestru dłużników mogą korzystać zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, jednak w innych zakresach. Jakich?
Konsument może sprawdzić dane o sobie (zrobi to bezpłatnie raz na 6 miesięcy), a także o dowolnym przedsiębiorstwie. Nie ma natomiast dostępu do informacji o innych konsumentach.
Przedsiębiorca może sprawdzić w publicznym rejestrze dłużników prowadzonym przez BIG zarówno zadłużenie osoby fizycznej, jak i innej firmy. Długi konsumentów mogą być jednak weryfikowane wyłącznie za ich pisemną zgodą. Natomiast raporty o firmach są dostępne bez ograniczeń, ale za opłatą.
Jak zatem widać, jeśli prowadzisz biznes, możesz bez problemu sprawdzić wiarygodność potencjalnego partnera lub klienta, z którym chcesz nawiązać współpracę.
Do jawnych rejestrów dłużników trafiają przede wszystkim informacje na temat niespłaconych przez nich wierzytelności. Są one zgłaszane przez samych wierzycieli, zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy instytucje. W bazach danych można umieścić dane odnośnie do wierzytelności, których:
wartość wynosi minimum 200 zł (w przypadku osób fizycznych) lub 500 zł (w przypadku firm);
termin wymagalności upłynął co najmniej 30 dni wcześniej (a wierzyciel wysłał z miesięcznym wyprzedzeniem informację o zamiarze umieszczenia wpisu w BIG).
Informacje o nich są przekazywane w formie przejrzystych raportów. Ich zakres jest uzależniony od opcji, na którą zdecydujesz się jako przedsiębiorca.
BIG InfoMonitor może przygotować raport na temat wiarygodności płatniczej w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Jego zakres będzie uzależniony od wybranej opcji, a także od tego, czy weryfikacji podlega firma, czy konsument.
Przykładowo, podstawowy Raport o Firmie pozwoli uzyskać informacje odnośnie do:
wszystkich aktualnych negatywnych informacji z bazy BIG InfoMonitor;
sumy zaległości ciążących na przedsiębiorstwie;
liczby wszystkich negatywnych i pozytywnych wpisów w rejestrze;
dane wierzycieli (np. ich numery NIP czy KRS) oraz inne szczegóły dla każdego wpisu.
W wersji rozszerzonej można się spodziewać danych z innych baz - takich jak BIK, ZBP, wywiadownia gospodarcza czy System Dokumenty Zastrzeżone. Jest ona również wzbogacona o Wskaźnik Ryzyka MŚP. To daje kompleksowy ogląd sytuacji danego podmiotu i pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić jego wypłacalność. Jednakże warto pamiętać, że raport w wersji rozszerzonej również wiąże się z koniecznością posiadania upoważnienia na weryfikację, niezależnie, czy sprawdzamy firmę czy konsumenta.
Jako przedsiębiorca możesz pobierać raporty z publicznego rejestru dłużników, gdy założysz konto w serwisie i wykupisz odpowiedni pakiet usług. Jego zakres możesz dopasować do swoich potrzeb biznesowych. Różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami są związane np. z liczbą raportów podstawowych i rozszerzonych, które możesz otrzymać miesięcznie w ramach abonamentu. Jeżeli będziesz potrzebować danych o większej liczbie podmiotów, możesz je zamówić dodatkowo.
Weryfikacja klienta w publicznym rejestrze dłużników to krok w stronę zabezpieczenia płynności finansowej swojej firmy. Gdy upewnisz się, że podejmujesz współpracę z rzetelnym partnerem, zyskasz też pewność, że ryzyko problemów związanych z regulowaniem przez niego zobowiązań będzie niskie. To ważne, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego biznesu i uniknąć uciążliwej windykacji długów w przyszłości. Warto zatem zapoznać się bliżej z możliwościami takich baz danych i skorzystać z nich. To proste i efektywne rozwiązanie.
Posiada niemal 15-letnie doświadczenie w branży. Tematyka windykacji należności, finansów i bankowości oraz prawa jest jej szczególnie bliska. Jest autorką licznych publikacji poświęconych m.in. prawom dłużnika i wierzyciela oraz instrumentom finansowym różnych typów.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...