Aby sprawdzić informacje na swój temat w BIG InfoMonitor, pobierz Raport o Sobie. W tym celu zarejestruj się na stronie www.big.pl i potwierdź swoją tożsamość. Możesz do tego wykorzystać swoje konto w BIK (jeśli je posiadasz – to najwygodniejszy sposób, bo Twoje dane BIK przekaże nam) lub potwierdzić swoje dane przelewem albo podpisem kwalifikowanym.
BIG InfoMonitor udostępnia informacje gospodarcze (czyli informacje o zadłużeniu osób i firm oraz informacje pozytywne, czyli o terminowo realizowanych płatnościach) podmiotom z wszystkich sektorów gospodarki. Umożliwia przedsiębiorcom, w tym bankom, weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów i kredytobiorców. Pomaga ograniczyć ryzyko finansowe prowadzonej działalności gospodarczej oraz odzyskać należności. Prowadzi Rejestr Dłużników, czyli otwartą platformę, na którą po spełnieniu określonych w ustawie warunków, można wpisać swojego dłużnika.
Raport o Sobie pozwala sprawdzić, jakie dane na Twój temat widnieją w Rejestrze BIG InfoMonitor. Jeżeli zostałeś wpisany jako dłużnik, możesz nie otrzymać kredytu, pożyczki, telefonu komórkowego, Internetu itp., a tym samym będziesz postrzegany jako potencjalnie niewypłacalny/niewiarygodny klient.
Jeśli chcesz sprawdzić, kto o Ciebie pytał, pobierz Raport z Rejestru Zapytań. Jak pobrać ten raport, dowiesz się z odpowiedzi na pytanie „Jak sprawdzić, czy mam dług wpisany do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor?”.
Tak. Raport o Sobie oraz Raport z Rejestru Zapytań są dostępne bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Cena pojedynczego raportu pobieranego częściej niż raz na 6 miesięcy dostępna jest w cenniku usług pojedynczych w zakładce Oferta (w sekcji dla konsumentów).
Nie. Raport o osobie zmarłej może pobrać jedynie podmiot uprawniony (np. sąd, komornik, komendant główny policji), zgodnie z art. 25 Ustawy o BIG.
Wezwanie do zapłaty to pismo wzywające dłużnika do spłaty zobowiązania wobec wierzyciela.
Jeśli chcesz wpisać dług do naszego rejestru dłużników, najpierw wyślij do dłużnika wezwanie do zapłaty. Zgodnie z ustawą dokument ten powinien zawierać informację o zamiarze przekazania danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, a także nazwę oraz adres siedziby naszego biura.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.,
ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a,
02-679 Warszawa.
Możesz skorzystać z gotowego wzoru wezwania do zapłaty. Gotowe wezwanie do zapłaty wyślij listem poleconym lub doręcz do rąk własnych dłużnika.
Wierzyciel nie ma obowiązku wysłania potwierdzenia o wpisie dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jedynym ustawowym obowiązkiem jest wysłanie wezwania do zapłaty listem poleconym lub dostarczenie do rąk własnych z informacją o zamiarze wpisu do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest jak najszybsza spłata zadłużenia. Osoba figurująca w Rejestrze Dłużników może mieć trudności w uzyskaniu kredytu, pożyczki, sprzętu na raty, leasingu czy innych usług. Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze wpisania Cię do Rejestru Dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor, powinieneś jak najszybciej spłacić dług. Jeśli nie zgadzasz się z istnieniem długu, możesz złożyć do wierzyciela sprzeciw wobec zamiaru wpisania Twoich danych do BIG-u.
Tzw. negatywna informacja gospodarcza w rozumieniu Ustawy o BIG to informacja o zobowiązaniu finansowym, którego płatność jest opóźniona o co najmniej 30 dni.
Aby wpisać dług do rejestru, potrzebujesz mieć dane dłużnika. W formularzu wpisujesz też swoje dane. Dług możesz przekazać do BIG InfoMonitor na podstawie art. 15 lub 16 Ustawy o BIG.
Tzw. pozytywna informacja gospodarcza to w rozumieniu Ustawy o BIG informacja o zobowiązaniu, które zostało uregulowane w terminie lub z opóźnieniem mniejszym niż 30 dni. Mogą to być np. opłacone faktury, rachunki telefoniczne, czynsz itp. Informacje o terminowych płatnościach pomagają budować pozytywną historię płatniczą. Więcej w Ustawie o BIG: art. 18.
Osoba fizyczna może wpisać dłużnika wyłącznie w przypadku, jeżeli posiada tytuł wykonawczy.
Tytuł wykonawczy to m.in orzeczenie sądu opatrzone klauzulą wykonalności.
Tak. Wezwanie musi zawierać informację o zamiarze przekazania danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, wraz z podaniem nazwy oraz adresu siedziby BIG InfoMonitor.
Wezwanie do zapłaty musi zostać wysłane do dłużnika listem poleconym lub doręczone do rąk własnych najpóźniej na 14 dni przed dopisaniem do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Wzór wezwania do zapłaty jest dostępny bezpłatnie (pobierz tutaj).
14 dni to wymóg ustawowy wynikający z art. 16 Ustawy o BIG. W wielu przypadkach dłużnik oddaje pieniądze w ciągu tych 14 dni z obawy przed wynikającymi z wpisania do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor niedogodnościami.
Koszt wpisu określony jest w cenniku BIG InfoMonitor. Zobacz cennik.
Numer PESEL dłużnika można uzyskać składając wniosek o udostępnienie danych ze zbioru meldunkowego w urzędzie gminy właściwej dla dłużnika.
Wpis dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wymaga podpisania z BIG InfoMonitor umowy w formie pisemnej (wymóg ustawowy). Samo podpisanie umowy, nie wiąże się z żadnymi kosztami, będziesz jednak musiał zapłacić za poszczególne usługi w tym za dokonanie wpisu do Rejestru. Zobacz cennik.
Aby zawrzeć z nami umowę, zarejestruj się w portalu BIG Indywidualny na stronie www.big.pl. Następnie wygeneruj umowę - znajdziesz ją w zakładce Dopisz dłużnika. Wydrukuj, podpisz i prześlij umowę pocztą na adres siedziby BIG InfoMonitor.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.,
ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a,
02-679 Warszawa.
Nie wymagamy zawarcia umowy z nami, gdy chcesz pobrać Raport o przedsiębiorcy, Raport o sobie lub Raport z Rejestru Zapytań. Aby skorzystać z powyższych usług, zarejestruj się w portalu BIG Indywidualny na stronie www.big.pl.
Wierzyciel ma ustawowy obowiązek usunięcia informacji gospodarczej z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor niezwłocznie po otrzymaniu wpłaty, nie później niż w terminie 14 dni od daty zaksięgowania na swoim rachunku całości zobowiązania. W przypadku niespełnienia tego obowiązku grozi mu kara w wysokości do 30 tys. zł.
Dług, z którym nie zgadza się dłużnik, w zakresie jego istnienia lub wysokości. Więcej w Ustawie o BIG: art. 15a i art. 30a.
Dług, który wierzyciel uznał za przedawniony przed przekazaniem informacji gospodarczej lub dług, wobec którego dłużnik wniósł zarzut przedawnienia. Więcej w Ustawie o BIG: art. 15 a.
Powrót do
Strony głównej pomocy
Powrót do
Strony głównej pomocy
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...