2021-12-31
Nawiązanie współpracy biznesowej zawsze jest obarczone ryzykiem. Na szczęście można je znacząco zminimalizować, a co za tym idzie – ograniczyć problemy i koszty związane z windykacją nieuregulowanych narzędzi. Duże podmioty mogą skorzystać z tej możliwości, dokładnie sprawdzając wiarygodność kontrahenta przed podpisaniem kontraktu.
Podpisanie kontraktu z podmiotem, który nie został właściwie zarejestrowany lub jest obarczony problemami prawnymi czy finansowymi, oznacza zazwyczaj potężne opóźnienia w płatnościach. Narażają one duże podmioty na pogorszenie płynności finansowej – zwłaszcza jeżeli odsetek niewypłacalnych kontrahentów jest zbyt duży.
Sposobem na uchronienie się przed kosztownymi i czasochłonnymi problemami jest dokładna weryfikacja każdego kontrahenta. Oto rejestry i bazy danych, które pozwalają sprawdzić potencjalnego partnera B2B.
Najskuteczniejsze i najczęściej stosowane przez przedsiębiorców sposoby weryfikacji wiarygodności potencjalnego kontrahenta to:
sprawdzenie firmy w CEIDG,
sprawdzenie firmy w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie,
sprawdzenie firmy w wywiadowniach gospodarczych,
sprawdzenie firmy w Rejestrze
Dłużników BIG InfoMonitor.
Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to ogólnodostępny rejestr zawierający informacje o polskich przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o wspólnikach spółek cywilnych. Zaglądając do CEIDG, można się dowiedzieć, czy firma, z którą ma być nawiązana współpraca:
jest zarejestrowana,
nie została wykreślona z rejestru,
nie zawiesiła działalności.
Weryfikacja
potwierdza również, czy otrzymane dane zgadzają się
z oficjalnym zapisem w rejestrze.
Aby wyszukać dane
przedsiębiorcy w CEIDG,
można wejść na stronę
www.biznes.gov.pl. Do weryfikacji są potrzebne
nazwa, numer NIP lub REGON.
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) zawiera dane polskich spółek prawa handlowego: spółek z o.o., spółek komandytowych i spółek jawnych. Jeśli potencjalny kontrahent działa w jednej spośród tych form prawnych, ten rejestr dostarczy wielu użytecznych informacji. Sprawdzając firmę w KRS, można zweryfikować:
datę wpisu firmy do Rejestru Przedsiębiorców,
adres siedziby,
datę zawieszenia z rejestru (jeśli firma jest zawieszona),
dane zarządu i sposób reprezentacji spółki,
przedmiot działalności spółki,
wysokość kapitału zakładowego.
W KRS można
sprawdzić również, czy firma nie jest lub nie była objęta
postępowaniem upadłościowym.
Aby sprawdzić firmę w KRS,
należy wejść na
stronę https://krs-firma.pl/,
nacisnąć przycisk Wyszukiwarka
KRS, wybrać rejestr Przedsiębiorcy, wpisać
wymagane dane (NIP, REGON, KRS lub nazwę firmy) i poczekać
na wyniki wyszukiwania.
Po potwierdzeniu, że potencjalny kontrahent jest zarejestrowany, pora sprawdzić, czy nie ma zaległości podatkowych względem Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Jak to zrobić? Na wniosek przyszłego wierzyciela US wyda zaświadczenie, z którego będzie wynikać, czy firma:
składa deklaracje lub inne dokumenty, do których złożenia był obowiązany;
zawarła w złożonych deklaracjach lub dokumentach wszystkie czynności, do których wykazania był obowiązana;
zalega z płatnościami podatków wynikających z deklaracji lub innych dokumentów.
Co ważne, zaświadczenie o stanie
rozliczeń podatkowych kontrahenta można
dostać tylko za jej zgodą.
Aby
dowiedzieć, czy potencjalny klient regularnie opłaca składki
ZUS-u, należy zażądać od niego
przedstawienia zaświadczenia o niezaleganiu.
Wywiadownie gospodarcze to wyspecjalizowane podmioty, które specjalizują się w pozyskiwaniu informacji dotyczących sytuacji gospodarczej firm. Wykonując wywiad, korzystają z wielu źródeł: wiarygodnych informacji upublicznionych w internecie, danych z ogólnodostępnych rejestrów, prasy, branżowych publikacji czy rozmów z byłymi i aktualnymi klientami. Usługi wywiadowni gospodarczych są płatne.
To, że firma jest oficjalnie zarejestrowana i nie ma zaległości podatkowych względem fiskusa, nie musi wcale oznaczać, że jest wiarygodna płatniczo. Aby zweryfikować, czy podmiot, z którym zamierza się podjąć współpracę, nie ma długów, można skorzystać z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Informacje zawarte w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor dostarczą wiarygodnych danych na temat rzetelności płatniczej potencjalnego kontrahenta. Raport o firmie z BIG InfoMonitor, pozwoli dowiedzieć się, czy potencjalny partner ma długi (wpisane do Rejestru Dłużników).
Raport o Firmie może zawierać również informacje o zadłużeniu podmiotu wobec banków, figurującym w bazach BIK i ZBP. Jednak aby uzyskać dostęp do takich danych, należy uzyskać upoważnienie podmiotu sprawdzanego. Raport może zawierać również Wskaźnik Ryzyka MŚP –narzędzie zbudowane przez analityków Grupy BIK. Jest wyliczany z danych zawartych w BIG InfoMonitor i BIK. Pomaga ocenić wiarygodność płatniczą mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
O ile mali przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na ręczne sprawdzanie przyszłych partnerów biznesowych, o tyle przy zawieraniu setek czy tysięcy kontraktów miesięcznie, byłoby to nieefektywne. Dlatego korporacje mogą skorzystać z automatyzacji procesu weryfikacji kontrahentów w ramach współpracy z BIG InfoMonitor. Jak?
Po pierwsze, dane finansowo-płatnicze mogą być wzbogacone o informacje z wywiadowni gospodarczej – takie, które potwierdzą zarówno poprawność danych podmiotu, jak i jego kondycję. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy firma nie jest w stanie upadłości/postępowania naprawczego, nie figuruje na listach sankcyjnych ani nie ma wątpliwych powiązań personalnych lub biznesowych.
Po drugie, proces ich pozyskiwania może być maksymalnie zautomatyzowany – dzięki możliwości masowego pobierania raportów z wykorzystaniem API. Klienci mogą pobierać raporty także korzystając z sytemu system Biznes BIG.pl. Tylko kilka kliknięć wystarczy, aby upewnić się, że firma, której udziela się kredytu kupieckiego, rokuje jako wiarygodny i rzetelny partner.
Możliwości, jakie dają narzędzia BIG InfoMonitor dla korporacji, można omówić z naszymi doradcami. Zachęcamy do kontaktu.
Posiada niemal 15-letnie doświadczenie w branży. Tematyka windykacji należności, finansów i bankowości oraz prawa jest jej szczególnie bliska. Jest autorką licznych publikacji poświęconych m.in. prawom dłużnika i wierzyciela oraz instrumentom finansowym różnych typów.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Napisz do nas KORPORACJE
Zadzwoń (22) 486 56 56 pn-pt: 8:00 - 17:00