2021-12-31
Przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego partnera biznesowego. Niezwykle pomocne jest w tym Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) i prowadzony przez niego Rejestr Dłużników. Zobacz, jak z niego korzystać.
Gromadzenie i udostępnianie informacji gospodarczych uregulowane jest w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r. Biuro Informacji Gospodarczej zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych. Podpowiadamy, jak wykorzystać te dane przy podejmowaniu decyzji biznesowych.
Termin „informacja gospodarcza” zdefiniowany został w art. 2 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Najogólniej można powiedzieć, że pojęcie to oznacza informację o długach, dłużnikach, a także zobowiązaniach płaconych w terminie.
Informacja gospodarcza może mieć charakter pozytywny (zobowiązania płacone terminowo lub z opóźnieniem nie dłuższym niż 30 dni) lub negatywny (od terminu zapłaty należności minęło ponad 30 dni i nie została ona uregulowana).
Zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje gospodarcze pomagają ocenić rzetelność finansową potencjalnego partnera gospodarczego i wpływają na decyzję o podjęciu współpracy.
Pozytywna informacja gospodarcza umacnia wizerunek firmy jako rzetelnego i właściwie zarządzanego przedsiębiorstwa, które terminowo reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów. Pozytywne informacje gospodarcze mogą stanowić wskazówkę dla partnerów gospodarczych, a także wspomaga proces negocjacji i starania o wsparcie finansowe.
BIG gromadzi i udostępnia informacje gospodarcze pochodzące od wierzycieli. Oprócz opisanych wyżej pozytywnych informacji gospodarczych instytucja ta prowadzi również Rejestr Dłużników BIG, w którym zawarte są informacje o długach osób fizycznych i przedsiębiorców.
Mogą do niego trafić dane dłużnika, gdy:
Informacje do Rejestru Dłużników mogą przekazywać wszystkie podmioty, które posiadają dane o zadłużeniu: przedsiębiorcy, samorządy, banki i inne instytucje finansowe, duzi dostawcy usług masowych, konsumenci.
Biuro Informacji Gospodarczej jest swego rodzaju platformą wymiany informacji pomiędzy sektorem finansowym i pozostałymi sektorami gospodarki.
Obok danych o dłużnikach Biuro przyjmuje i ujawnia informacje o płatnikach, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe oraz przyznaje Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo. Posiadanie tego rodzaju dokumentu potwierdza wiarygodność finansową firmy w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (Certyfikat Wiarygodności) lub w trzech bazach danych: Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP) – Certyfikat Wiarygodności Premium.
W BIG otrzymasz kompleksową informację dotyczącą twojego potencjalnego kontrahenta. Aby uzyskać informacje na temat sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa, wystarczy pobrać Raport o Firmie z Systemu Biznes.BIG.pl. W ramach abonamentu klienci BIG mają do wykorzystania określą liczbę takich raportów w miesiącu, a po jej przekroczeniu zawsze mogą wygodnie dokupić dodatkowe raporty płacąc według cennika usług dodatkowych. Dzięki danym pochodzącym, między innymi z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, sprawdzisz, czy firma, z której usług chcesz skorzystać, została wpisana przez kogoś jako dłużnik albo czy ma jakieś terminowe płatności (mówiąc językiem ustawy - pozytywne informacje gospodarcze). Ta wiedza ułatwi ci podjęcie decyzji o ewentualnej współpracy. W przypadku stałych kontrahentów możesz również monitorować dane o wybranych firmach i otrzymywać alert na maila w przypadku pojawienia jakichś informacji w bazie danych BIG. Dzięki temu możesz łatwiej kontrolować sytuację kontrahentów i ograniczać ryzyko związane z niewypłacalnością klientów.
Ponadto Biuro Informacji Gospodarczej wspiera procesy windykacyjne. Jeśli doszło już do powstania długu, wierzyciel może dokonać wpisu do Rejestru Dłużników BIG i powiadomić o tym fakcie dłużnika. Działania te w wielu przypadkach motywują dłużnika do spłaty zobowiązania. Zamieszczenie długu (czyli innymi słowy negatywnej informacji gospodarczej) w Rejestrze Dłużników może zablokować dłużnikowi dostęp do określonych produktów finansowych, takich jak kredyty, ale także może uniemożliwić: zakupy na raty czy podpisanie umowy abonamentowej na internet, telewizję kablową lub telefon. Może również spowodować, że dłużnik nie otrzyma zamówionego towaru, gdy jego dostawca dowie się, że ta firma nie płaci swoich zobowiązań w terminie. Tego typu ograniczenia mobilizują do spłaty powstałego zadłużenia.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...