2024-02-27
Weksel to jedno z często wykorzystywanych zabezpieczeń wierzytelności. Jego podpisania może oczekiwać np. instytucja pozabankowa udzielająca pożyczki. Stanowi on podstawę do przeprowadzenia windykacji. Jak jednak ta kwestia wygląda w praktyce? Kim jest dłużnik wekslowy i do czego jest zobowiązany? Wyjaśniamy.
Weksel to papier wartościowy, na mocy którego jedna strona zobowiązuje się bezwarunkowo do uregulowania określonej należności w terminie wskazanym przez stronę przeciwną.
Co ważne, "bezwarunkowość" oznacza, że dokument nie ma żadnego związku z innymi czynnościami prawnymi pomiędzy stronami — np. umową. Musi on zawierać określone elementy. Są nimi:
Weksel może też zawierać dodatkowe klauzule, np. wymóg zapłaty w walucie obcej, uzależnienie spłaty od warunku itp.
Wyróżnia się dwa typy tych dokumentów:
weksle własne, w których dłużnik samodzielnie zobowiązuje się do wykonania zapisanego zobowiązania;
weksle trasowane, w których wystawca zobowiązuje osobę trzecią, trasata, do zapłaty.
Specyficzną formą weksla jest weksel in blanco. Celowo nie zawiera on pełnych danych — najczęściej nie ma w nim wpisanej sumy do zapłaty. Może ona zostać uzupełniona na mocy dodatkowej umowy między stronami. To tak zwana deklaracja wekslowa. Wskazuje ona, kiedy i w jaki sposób należy dopisać brakujące dane.
Dłużnik wekslowy to osoba, która jest podpisana na wekslu. Jest ona zobowiązana do wykonania postanowień tego dokumentu, gdy zajdzie taka konieczność (czyli np. gdy zostanie zerwana umowa pożyczki). Warto jednak podkreślić, że nie zawsze jest to osoba, która np. wzięła kredyt. Aby zrozumieć te — dość zawiłe — zależności, przyjrzyjmy się kilku pojęciom związanym z tym tematem.
W uproszczeniu można powiedzieć, że dłużnik wekslowy to najczęściej wystawca weksla. Jest nim zazwyczaj osoba, która np. zaciągnęła pożyczkę. Czasami dłużnikiem wekslowym może być też poręczyciel.
Osoba, która staje się dłużnikiem wekslowym, jest zobowiązana do terminowej spłaty zobowiązania znajdującego się na wekslu. Jeśli tego nie zrobi, posiadacz weksla może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jak to działa w praktyce?
Weksel stanowi zazwyczaj dodatkowe zabezpieczenie pożyczki. To najczęściej oznacza, że jego posiadacz (np. wierzyciel) nie sięga po niego, jeżeli zobowiązanie jest regulowane terminowo. Jeśli jednak kolejne raty przestają wpływać, instytucja może wypowiedzieć umowę pożyczkową, a do gry wchodzi właśnie weksel.
Wówczas uruchamiana jest procedura żądania zapłaty zobowiązania wekslowego. Realizacja takiego roszczenia jest stosunkowo bezproblemowa, ponieważ obowiązuje uproszczona procedura sądowa. W praktyce:
Inną drogą, jaką może pójść wierzyciel w celu uzyskania spłaty zobowiązania wekslowego, jest cesja praw z wierzytelności. Mówiąc kolokwialnie, chodzi o "sprzedaż długu". W takim przypadku dłużnik ma obowiązek dokonania płatności weksla (sumy zawartej w dokumencie) na rzecz nowego wierzyciela. To również ten podmiot może podejmować wszelkie działania windykacyjne.
Podsumowując, weksel stanowi skuteczne zabezpieczenie dla różnych form finansowania. Osoba, która go podpisuje, powinna być świadoma, jakie konsekwencje niesie za sobą dług wekslowy, i dążyć do tego, aby się na niego nie narazić.
Posiada niemal 15-letnie doświadczenie w branży. Tematyka windykacji należności, finansów i bankowości oraz prawa jest jej szczególnie bliska. Jest autorką licznych publikacji poświęconych m.in. prawom dłużnika i wierzyciela oraz instrumentom finansowym różnych typów.
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...