2023-03-02
Europejski
nakaz zapłaty to wydany przez sąd dokument wzywający dłużnika do
uregulowania zaległych roszczeń. Jak działa i kto może z niego
skorzystać? Podpowiadamy.
Jeśli współpracujesz z kontrahentami nie tylko z Polski, ale także z innych krajów
UE, europejski nakaz zapłaty pozwoli Ci skutecznie wyegzekwować
należność od nieterminowych płatników.
Jak w praktyce działa nakaz, w jakich krajach obowiązuje i jak w praktyce z niego skorzystać?
Europejski nakaz zapłaty został wprowadzony na mocy rozporządzenia nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. Można stosować go w sprawach cywilnych i handlowych. Nie zastosujesz go natomiast w sprawach skarbowych, administracyjnych, testamentowych czy sprawach związanych z dziedziczeniem. Europejski nakaz zapłaty umożliwia dochodzenie wyłącznie bezspornych roszczeń pieniężnych o charakterze transgranicznym. Transgranicznym, czyli takim, w którym przynajmniej jedna ze stron mieszka na terenie Unii Europejskiej lub miejsce jej pobytu znajduje się w państwie członkowskim. Jeśli chcesz wyegzekwować zaległą płatność od kontrahenta z Polski, europejski nakaz zapłaty nie będzie miał zastosowania.
Europejski nakaz zapłaty obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej poza Królestwem Danii.
Twój kontrahent z siedzibą na terenie innego kraju członkowskiego nie opłacił faktury w terminie? Jak możesz dochodzić swoich praw i rozpocząć europejskie postępowanie nakazowe?
Ustal, jaki sąd jest właściwy do rozpatrzenia takiej sprawy
Jak wskazuje prawo, wniosek w sprawie europejskiego nakazu zapłaty należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Jednym z nich mogą być np. zapisy umowy z kontrahentem, informujące o tym, w którym kraju będą się toczyć ewentualne sprawy sądowe związane z umową. Rozporządzenie 1215/2012 określające zasady towarzyszące wydawaniu europejskiego nakazu zapłaty dają także podstawę do rozpatrywania sprawy w sądzie kraju, w którym strony zawarły umowę. Jeśli masz pewność, że musisz złożyć wniosek w sądzie za granicą, pozostaje jeszcze znalezienie tego właściwego dla danej sprawy (w zależności od kraju zasady kształtują się w odmienny sposób). W tym celu pomocne mogą się okazać informacje zawarte w europejskim portalu e-sprawiedliwość.
Złóż pozew wraz z niezbędnymi załącznikami
Jeśli wiesz już, do jakiego sądu musisz skierować pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty, wypełnij formularz A (w języku obowiązującym w danym kraju) będący załącznikiem I do rozporządzenia 1896/2006 (jego wzór z powodzeniem znajdziesz w internecie). W zależności od wymagań konkretnego sądu oraz szczegółów sprawy konieczne może okazać się dołączenie do pozwu załączników. Dokument wraz z ewentualnymi załącznikami możesz wysłać do sądu pocztą lub akceptowaną przez niego drogą elektroniczną. Przed złożeniem pozwu upewnij się koniecznie, jaką formę dostarczenia dokumentu akceptuje sąd właściwy dla Twojej sprawy. Pamiętaj także, że w przypadku dokumentów wysyłanych elektronicznie sądy wymagają z reguły opatrzenia dokumentu podpisem elektronicznym lub inną wiarygodną formą zabezpieczenia.
Poczekaj, aż sąd
przeanalizuje wniosek i rozpocznie europejskie postępowanie
nakazowe
Kiedy sąd otrzyma wniosek o wydanie
europejskiego nakazu zapłaty, zweryfikuje, czy:
sprawa będąca przedmiotem wniosku jest uwzględniona w rozporządzeniu 1896/2006 i czy ma charakter transgraniczny;
wymagane pozwem roszczenie, stanowi roszczenie pieniężne o oznaczonej wysokości, a w momencie wnoszenia pozwu jest wymagalne;
jest on właściwym sądem aby przeprowadzić postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty w danej sprawie;
pozew spełnia wskazane prawem wymagania formalne, czy zawiera wszystkie potrzebne informacje i załączniki.
Jeśli w pozwie zabraknie wymaganych informacji lub załączników, sąd poinformuje Cię o tym i poprosi o ich uzupełnienie w określonym czasie.
Poczekaj na wydanie europejskiego
nakaz zapłaty
Jeśli informacje będą kompletne i sąd
przychyli się do Twoich roszczeń, wyda europejski nakaz
zapłaty. Zazwyczaj następuje to w ciągu 30 dni od
momentu złożenia wniosku. Sposób
dostarczenia europejskiego nakazu zapłaty zależy od zasad
panujących w kraju, w którym sąd
rozpatruje sprawę. Może być to np. doręczenie osobiste
potwierdzone stosownym podpisem, doręczenie elektroniczne czy
wysyłka dokumentu pocztą.
Tak. Zgodnie z przepisami będzie miał na to 30 dni od momentu dostarczenia sprzeciwu. W razie wniesienia sprzeciwu, postępowanie będzie kontynuowane na podstawie przepisów zwykłego postępowania cywilnego.
Koszty
złożenia wniosku o europejski nakaz zapłaty zależą od
konkretnego kraju oraz kwoty roszczenia. W Polsce, w zależności od
kwoty roszczenia kształtują się następująco:
Magda Czechowska
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...