Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Klauzula informacyjna BIG InfoMonitor

Wezwanie do zapłaty - sposób na czynszowych dłużników i wsparcie dla zarządców nieruchomości

Oceń artykuł:
4/5

2020-11-10

Firma

Administracja Domów Miejskich "ADM" Sp. z o.o. jest spółką prawa handlowego ze 100-procentowymi udziałami Gminy Bydgoszcz. Podstawowy przedmiot działalności firmy to administrowanie i eksploatacja budynków stanowiących mienie Miasta Bydgoszcz oraz innych podmiotów prawnych i osób fizycznych a także Wspólnot Mieszkaniowych.

W listopadzie 2020 r. Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy zarządzała ponad tysiącem budynków mieszkalnych, w tym ponad 10 300 lokalami o łącznej powierzchni ok. 500 tys. m2), 166 obiektami niemieszkalnymi oraz przewodziła 635 Wspólnotom Mieszkaniowym.

Wyzwanie

Wraz z rosnącą skalą działalności coraz większym wyzwaniem Spółki były zaległości czynszowe osób i firm. Bez terminowych wpłat od mieszkańców, jest mniej pieniędzy na bieżące opłaty, np. sprzątanie, oświetlenie, niezbędne naprawy i remonty. Łącznie Spółka miała niecałe 5,5 tys. dłużników.

Terminowe opłacanie czynszu nie jest już priorytetem Polaków. Jak wynika z badań  prowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor, jeszcze w grudniu ubiegłego roku, czynsz obok kredytu był opłatą regulowaną w pierwszej kolejności. Wystarczyło kilka miesięcy kryzysu, by ta perspektywa się zmieniła. Badanie z lipca bieżącego roku pokazują już, że co szósta osoba, ze względu na panującą sytuację wyrażała przyzwolenie na niepłacenie bieżących rachunków, ale gdy już zaczęło brakować pieniędzy, to nawet co czwartej zdarzyło się nie uregulować jakiegoś rachunku. Opłaty za czynsz i wynajem nieruchomości znalazły się w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych zobowiązań obok rachunków za telefon i media.

Rozwiązanie

Czynsz, to na tyle poważna płatność, że od razu po przekroczeniu terminu należy przypominać o zapłacie i jeśli to nie pomaga, można zwrócić się o pomoc do BIG InfoMonitor. BIG w imieniu wierzyciela przygotuje i wyśle wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, o możliwości wpisania do rejestru dłużników. Jest to koszt 6 zł, a efektem często natychmiastowa spłata kilkuset złotych. Z doświadczeń klientów BIG InfoMonitor wynika, że skuteczność wezwań w przypadku nowych długów jest bardzo wysoka i w ciągu roku sięga nawet 60 proc. należności widniejących na wysłanych do zapłaty wezwaniach.

W celu zwiększenia skuteczności działań zmierzających do odzyskania należności od dłużników czynszowych od 2010 roku Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy współpracuje z BIG InfoMonitor. W ramach współpracy BIG wspiera spółkę w masowej wysyłce wezwań do zapłaty. Okazało się, że to w wielu przypadkach to wystarczy, by uzyskać spłatę.  Z naszych analiz za okres styczeń-wrzesień 2020 r. wynika, że blisko 40 proc. dłużników, do których skierowano wezwanie do zapłaty spłaciło co najmniej połowę zadłużenia, w tym około 30 proc. dłużników spłaciło je w całości – podaje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. Ale są też bardziej oporni dłużnicy. - Gdy nie reagują na wezwania i nie okazują woli rozwiązania problemu np. poprzez ugodę polegającą na rozłożeniu długu na raty, podejmujemy decyzję o wpisywaniu ich do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor – dodaje Magdalena Marszałek.

Jeśli wezwanie nie poskutkuje, niepłacący czynszu zostaje wpisany do rejestru BIG. Wpis może nie zadziałać natychmiast, ale gdy dłużnik nie może uzyskać kredytu lub nowego telefonu w abonamencie z powodu swoich długów, często czuje silniejszą motywację by spłacić dawne zaległości. Oprócz kredytu osoby zgłoszone do bazy dłużników mogą mieć m.in. kłopoty z uzyskaniem leasingu, zakupami na raty, czy też zawarciem umowy abonamentowej z dostawcą internetu czy telewizją kablową.

Administracja Domów Miejskich z Bydgoszczy przekazuje na bieżąco informacje o wszystkich dłużnikach spełniających ustawowe przesłanki do umieszczenia ich w rejestrze dłużników, czyli w przypadku konsumentów, jeśli dług wynosi co najmniej 200 zł, a termin wymagalności co najmniej 30 dni.

Korzystanie z wezwań do zapłaty sygnowanych marką jednego z wiodących Biur Informacji Gospodarczej zdecydowanie ułatwia odzyskiwanie należności czynszowych A wpis do rejestru dłużników BIG dodatkowo pomaga zmobilizować najbardziej opornych dłużników.

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA i Google Prywatność - Warunki.

Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...

Napisz do nas msp@big.pl

Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:30 - 16:30

Oferta specjalna!

Rabat20% na 20-lecie BIG InfoMonitor*

GRATIS Certyfikat Wiarygodności

* Oferta rabatowa skierowana jest do nowych klientów

Sprawdź szczegóły