2022-07-15
Wykonalność wyroku to możliwość wykonania orzeczenia sądowego w drodze egzekucji. Aby do niej doszło, niezbędne jest uprawomocnienie orzeczenia. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy nie przysługuje od niego środek odwoławczy lub inny zwyczajny środek zaskarżenia. W szczególnych okolicznościach wyrok może stać się wykonalny jeszcze przed uprawomocnieniem. Dochodzi do tego, jeśli sąd nada wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności.
Rygor natychmiastowej wykonalności to instytucja prawna. Pozwala ona powodowi na znaczące przyspieszenie procedury dochodzenia roszczeń. Jeśli sąd nada wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, powód będzie miał możliwość prowadzenia egzekucji, bez względu na to, czy wyrok jest prawomocny, czy nieprawomocny. Rygor natychmiastowej wykonalności jest więc tytułem egzekucyjnym, który zrównuje konsekwencje nieprawomocnego i prawomocnego wyroku. Co ważne, sądy nadają go jedynie tym wyrokom, które z uwagi na treść nadają się do wykonania w drodze egzekucji komorniczej.
Aby jeszcze lepiej zobrazować ten mechanizm, posłużymy się konkretnym przykładem
Anna i Katarzyna otrzymały wyrok sądu I instancji 30 marca 2021 roku. Anna dochodziła zapłaty alimentów na dwójkę nastoletnich dzieci, Katarzyna toczyła spór z kontrahentem, który nie wywiązał się z zapisów umowy. Ze względu na fakt, że w przypadku zapłaty alimentów sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu, Anna mogła niemal od razu zwrócić się do komornika i zlecić mu rozpoczęcie procedury windykacyjnej. Katarzyna musiała poczekać na moment upływu terminu wniesienia odwołania do sądu drugiej instancji. Ze względu na fakt, że dokument wpłynął, postępowanie sądowe będzie toczyć się dalej.
Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności jest możliwe: z urzędu, w drodze decyzji lub na wniosek.
Zgodnie z zapisami Art. 333 Kodeksu cywilnego sąd nada wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu, jeżeli:
zasądza alimenty — co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż trzy miesiące,
zasądza roszczenie uznane przez pozwanego,
wyrok uwzględniający powództwo jest zaoczny.
Może także (ale wcale nie musi) nadać wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności jeśli:
zasądza należność z weksla, czeku, warrantu, rewersu, dokumentu urzędowego lub dokumentu prywatnego, którego prawdziwość nie została zaprzeczona, oraz jeżeli uwzględnia powództwo o naruszenie posiadania.
Na wniosek powoda, interwenienta ubocznego lub prokuratora może zdecydować o nadaniu wyrokowi rygoru natychmiastowości, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.
Wniosek o wydanie rygoru natychmiastowej wykonalności można złożyć w składanym do sądu pozwie lub na kolejnych etapach postępowania.
Jeśli pozwany (np. dłużnik) wykaże, że wykonanie nieprawomocnego wyroku (wydanie rygoru natychmiastowej wykonalności) będzie wiązać się dla niego z nieodwracalną szkodą, sąd go nie wyda.
Rygor natychmiastowej wykonalności pozwala na szybkie rozpoczęcie egzekucji, a co za tym idzie - na stosunkowo szybkie wyegzekwowanie od dłużnika zaległych roszczeń. Jest on więc ważnym dla powodów przywilejem, umożliwiającym skrócenie całej procedury sądowej, oraz zminimalizowanie towarzyszącego jej stresu.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...