2022-11-02
Postępowanie upadłościowe to sytuacja, która oznacza, że spółka, lub osoba fizyczna nie ma możliwości spłacania swoich zobowiązań. Ma na celu zabezpieczenie majątku i ustalenie spłat dla wierzycieli. W ramach procedury upadłościowej postępowanie jest prowadzone na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika oraz z całego jego majątku. Nie zawsze rozpoczęcie postępowania upadłościowego musi skończyć się zaprzestaniem działalności. Jedną z możliwości jest zawarcie układu z wierzycielami. Będzie to możliwe w sytuacji, kiedy firma ma zdolność do dalszego prowadzenia biznesu, a wierzyciele się na to zgodzą.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć zarówno dłużnik jak i każdy z jego wierzycieli. Najważniejsza jest tu NIEWYPŁACALNOŚĆ rozumiana w ten sposób, że jeśli dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań dłużej niż 3 miesiące, to jest to przesłanka do złożenia wniosku o upadłość. Takie postępowanie toczy się zawsze „na wniosek”. Nie ma możliwości zgłoszenia upadłości „z urzędu”.
Postępowanie upadłościowe jest jednym z bardziej rozbudowanych postępowań, więc trudno opisać je w dość krótkim artykule. Jednak jest kilka zasad, które warto zapamiętać.
Syndyk nie spłaca wierzycieli losowo, ale najpierw dzieli ich na 4 kategorie, które są opisane w art. 342 prawa upadłościowego. W dużym skrócie polega to na tym, że jeśli jesteśmy wierzycielem tzw. niższej kategorii, a majątku dłużnika nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich roszczeń, możemy niestety nic nie otrzymać. Warto też wiedzieć, że w ramach jednej kategorii wierzyciele uzyskują zaspokojenie proporcjonalnie do wysokości przysługującej im wierzytelności.
Podstawowym celem całej procedury jest „zasada optymalizacji”, która dokładnie brzmi tak: „postępowanie uregulowane ustawą należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą - dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane.” Czyli nawet po złożeniu wniosku o upadłość nadal możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami. Stanie się tak przede wszystkim wtedy, gdy okaże się, że w ramach układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w satysfakcjonującym ich stopniu, a nawet często w większym niż w drodze podziału funduszów masy upadłości.
Jeśli jednak nie uda się zachować przedsiębiorstwa, celem będzie spłacenie wierzycieli. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że proces upadłościowy nie jest krótki - wynosi od 2 nawet do kilku lat.
O upadłość konsumencką może ubiegać się osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko wobec osoby, która nie jest w stanie i nie będzie mogła w niedalekiej przyszłości spłacić swoich zobowiązań.
Złożenie wniosku o "ogłoszenie upadłości konsumenckiej" wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 30 zł. Rozpoznanie wniosku następuje na tzw. posiedzeniu niejawnym.
Aby ogłosić upadłość konsumencką, dłużnik nie musi posiadać żadnego majątku. Jeśli jednak go posiada, wszystko co ma: ruchomości, nieruchomości, wierzytelności, akcje, udziały, staje się masą upadłości, którą zarządza syndyk. Należy zdawać sobie sprawę, że z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nawet jeśli jakieś zobowiązania nie są jeszcze wymagalne - stają się wymagalne. Czyli jeśli ogłosimy upadłość w połowie okresu spłacania kredytu, stanie się on automatycznie wymagalny w całości, nawet jeśli do końca kredytu teoretycznie pozostało kilka lat.
Jeśli dłużnik posiada mieszkanie lub dom, a nie wystarczy pieniędzy na spłatę wierzycieli z innych składników majątku, zapewne dom zostanie sprzedany. Jednak nie ma możliwości, żeby dłużnik pozostał zupełnie bez dachu nad głową. Osoba, która ogłasza upadłość konsumencką może wnieść o wyznaczenie( pozostawienie) środków na najem innego lokalu mieszkalnego na okres od roku do dwóch lat.
Magdalena Biednik - dziennikarka ekonomiczna, od 20 lat zajmuje się tematyką gospodarczą, pracowała w TVN24, TVNCNBC, finanse.wp.pl , next.gazeta.pl, przedsiębiorczyni.
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...