Co można zrobić, żeby komornik nie zajął samochodu?

Oceń artykuł:
3/5

2022-10-28

Spis treści

  1. Komornik nie musi pojawić się przed domem
  2. Jeśli auto służy dłużnikowi do pracy
  3. Auto w leasingu i rejestracja za granicą
  4. Auto na współmałżonka
  5. Sprzedaż auta przez dłużnika
  6. Sprzedaż auta przez komornika

Samochód jest ruchomością, którą w przypadku długów może zająć komornik. Może to zrobić także wtedy, kiedy auto należy do wspólnoty majątkowej małżonków, należy do kilku osób albo weszło w skład spadku. Wprawdzie taki sposób egzekucji jest stosowany dopiero wówczas, kiedy wyczerpały się inne sposoby na zaspokojenie dłużników, jednak dla samego dłużnika może być to uciążliwe. Dlatego warto wiedzieć, kiedy komornik może zająć auto za długi i jak można się przed tym uchronić (nie polecam ukrywania go).

Komornik nie musi pojawić się przed domem

Zajęcie auta dłużnika dokonywane jest zdalnie. Raczej nie będzie więc sytuacji, w której komornik pojawi się przed domem, a dłużnik będzie mógł zareagować, wdając się w dyskusję z komornikiem. Po pierwsze komornik sam sprawdzi, do kogo należy samochód dłużnika w bazie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Potem wyśle do dłużnika informację o zajęciu z informacją, czy należy odstawić auto na parking strzeżony czy do komornika czy może pozostać u dłużnika i na jaki okres. Ta ostania wersja oznacza, że wprawdzie będzie można korzystać z samochodu, ale nie będzie można go np. sprzedać.

Jeśli auto służy dłużnikowi do pracy

Najwięcej nieporozumień rodzi sytuacja, gdy samochód służy dłużnikowi do działalności zarobkowej. Co do zasady, nie powoduje to niemożności zajęcia komorniczego auta, pomimo generalnej zasady, która brzmi: egzekucja komornicza nie może ograniczyć możliwości pozyskania środków do życia.

Samochód osobowy, stanowiący własność dłużnika i wykorzystywany przez niego do osobistej pracy zarobkowej np. w charakterze taksówkarza, może być uznany za przedmiot niepodlegający egzekucji. W praktyce oznacza to, że komornik wprawdzie może zająć takie auto, ale już po zajęciu można to auto spod egzekucji zwolnić. Nie dzieje się to jednak automatycznie. W takiej sytuacji trzeba wystąpić do sądu, przedstawić dokumenty świadczące o tym, że auto jest narzędziem pracy i zawnioskować o zwolnienie przedmiotu (samochodu) spod egzekucji komorniczej.

Auto w leasingu i rejestracja za granicą

Zarówno auto w leasingu jak i w kredycie nie podlega zajęciu, ponieważ albo nie należy de facto do dłużnika (leasing) albo jest zastawem (kredyt bankowy). Jeśli więc komornik zajmie takie auto, po przedstawieniu dokumentów, będzie musiał je zwolnić.

Niestety, jeśli ktoś myśli, że rejestracja samochodu poza granicami Polski uchroni go przed zajęciem, to niestety nie. Istotny jest akt własności i miejsce przebywania auta na terenie Polski. W szczególnych przypadkach istnieją regulacje wyłączające pojazdy zarejestrowane za granicą spod egzekucji.

Auto na współmałżonka

Jeśli auto jest w ramach współwłasności majątkowej, to niestety komornik może je zająć. Zwolnić można je tylko w przypadku, gdy auto jest własnością niezadłużonego małżonka i stanowi jego odrębny majątek np. w ramach rozdzielności majątkowej.

Nie polecam natomiast przeprowadzania rozdzielności już po wystawieniu tytułu egzekucyjnego, ponieważ uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności - może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. skargi pauliańskiej.

Sprzedaż auta przez dłużnika

Podobnie sytuacja wygląda ze sprzedażą auta. Pokazanie komornikowi dokumentów, że nie jest się już właścicielem auta będzie działało tylko wtedy, gdy sprzedaż odbędzie się przed datą tytułu egzekucyjnego. Jeśli tak jest, to nowy właściciel może złożyć skuteczny wniosek o wyłączenie tej ruchomości spod egzekucji i samochód nie będzie mógł być sprzedany.

Sprzedaż auta przez komornika

Jeśli komornik skutecznie zajmie auto a dłużnik nie ma żadnych dokumentów, które pozwalałyby na zwolnienie auta spod egzekucji, wówczas komornik przystępuje do sprzedaży w drodze licytacji.

Licytacja jest publiczna. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza nie może być niższa niż 75% wartości rynkowej, na kolejnej - 50%. Z pieniędzy uzyskanych z licytacji auta komornik potrąca koszty egzekucyjne, a następnie zaspokaja roszczenia wierzycieli.

Magdalena Biednik

Magdalena Biednik - dziennikarka ekonomiczna,  od 20 lat zajmuje się tematyką gospodarczą, pracowała w TVN24, TVNCNBC, finanse.wp.pl , next.gazeta.pl, przedsiębiorczyni.

 

Zobacz wszystkie teksty autora

Oferta specjalna!

Co 4 minuty kolejna firma trafia
na listę dłużników* BIG InfoMonitor

Czy Twoi klienci zwlekają z zapłatą?

Dopisz dłużników do rejestru BIG InfoMonitor
i zwiększ szansę na odzyskanie pieniędzy.

*Dane BG InfoMonitor - 2024

Sprawdź szczegóły

zamów kontakt

Zostaw kontakt, nasz doradca oddzwoni do Ciebie

*
*
*

Pracujemy w godzinach 8:00-16:00

Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...