Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Klauzula informacyjna BIG InfoMonitor

Sprawdź PESEL i dowiedz się, czy masz długi do spłacenia!

Oceń artykuł:
4.3/5

2023-11-17

Spis treści

 1. Czym jest numer PESEL?
 2. Jak wygląda numer PESEL?
 3. Do czego można wykorzystać PESEL?
 4. Jak sprawdzić swój PESEL?
 5. Dane PESEL pozwolą Ci sprawdzić, czy nie masz długów!
 6. Jak pobrać raport o sobie z serwisu BIG InfoMonitor?
 7. Jakie informacje o długach mogą się pojawić w Raporcie o Sobie?

Czy wiesz, że numer PESEL pozwoli Ci sprawdzić wiele przydatnych informacji o sobie? Wykorzystując swoje własne dane, możesz np. upewnić się, czy nie zalegasz z płatnościami. Zobacz, jak to działa i śpij spokojnie - bez obaw o to, że masz jakieś długi, o których dowiesz się w chwili, gdy będziesz starać się o kredyt czy zakup telefonu w abonamencie.

Czym jest numer PESEL?

Numer PESEL to Twój unikalny identyfikator w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności. Ten zbiór danych, prowadzony obecnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, gromadzi informacje o obywatelach Polski oraz cudzoziemcach, którzy zamieszkują na terenie Polski. PESEL jest zatem numerem ewidencyjnym, którym możesz się "wylegitymować" w wielu sytuacjach.

Jak wygląda numer PESEL?

PESEL składa się zawsze z 11 cyfr. Dla każdej osoby jest to unikalny ciąg. Nie ma dwóch osób, które w rejestrze figurują pod takim samym numerem. W PESEL-u są jednak zakodowane pewne dane o obywatelu. Warto wiedzieć, że:

 • pierwsze sześć cyfr to data urodzenia obywatela (w formacie ostatnie dwie cyfry roku-miesiąc-dzień lub w przypadku osób urodzonych po 2000 roku: dwie ostatnie cyfry roku urodzenia - miesiąc urodzenia +20 - dzień);

 • kolejne 4 cyfry to liczba porządkowa, w której zakodowana jest płeć - parzysta 10. cyfra oraz 0 są przypisywane kobietom, a nieparzyste mężczyznom. Po tym można sprawdzić poprawność numeru PESEL podawanego w różnych sytuacjach;

 • na ostatniej pozycji znajduje się cyfra kontrolna, która także pozwala na sprawdzanie PESEL pod kątem poprawności. Jest ona wyliczana na podstawie algorytmu zapisanego w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Do czego można wykorzystać PESEL?

PESEL jest uznawany za numer identyfikacyjny obywatela w wielu sytuacjach. Należy go podać m.in. we wszelkiego rodzaju formularzach urzędowych umożliwiających skorzystanie z usług publicznych, umowach zawieranych przez osoby prywatne (np. umowach o pracę czy zlecenia), na polisach ubezpieczenia, przy zakładaniu konta bankowego czy na formularzu zwolnienia lekarskiego. 

Ten identyfikator może być też wykorzystany, gdy chce się złożyć deklarację podatkową. Jest to możliwe dla osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pozostali podatnicy wykorzystują NIP.

Jak sprawdzić swój PESEL?

Sprawdzenie tego identyfikatora jest bardzo proste. Wystarczy, że sięgniesz po swój dokument tożsamości, np. dowód osobisty. PESEL odczytasz z jego rewersu (znajduje się w prawym górnym rogu.) Znajdziesz go również m.in. na deklaracjach typu PIT-11 od pracodawców. Możesz także uzyskać informacje o swoich danych w rejestrze PESEL przez internet. Wystarczy zalogować się w rządowym serwisie obywatel.gov.pl przy pomocy profilu zaufanego. W portalu wyświetlą się wszystkie kluczowe informacje na temat Twojej tożsamości. W ten sposób możesz również zweryfikować dane odnoszące się do Twoich niepełnoletnich dzieci. Dostęp do tych informacji jest bezpłatny.

Dane PESEL pozwolą Ci sprawdzić, czy nie masz długów!

Po tym identyfikatorze możesz z łatwością upewnić się, czy na Twoim koncie nie ma żadnych długów. Wystarczy w tym celu skorzystać z Rejestru BIG InfoMonitor. Jak to działa?

Wspomniany rejestr jest miejscem, z którego - jako osoba prywatna - możesz raz na 6 miesięcy pobrać bezpłatny raport na swój temat. To dokument, który możesz wykorzystać, jeśli chcesz:

 • sprawdzić, czy nie ciążą na Tobie żadne nieuregulowane płatności;

 • udowodnić swoją rzetelność płatniczą, np. gdy ubiegasz się o kredyt;

 • dowiedzieć się, jakie firmy i instytucje sprawdzały informacje o Tobie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

Wniosek o przygotowanie raportu przygotujesz w kilka chwil, a potrzebne dane otrzymasz niemal natychmiast po jego przesłaniu i zatwierdzeniu. Do jego złożenia będzie Ci potrzebny właśnie PESEL.

Jak pobrać raport o sobie z serwisu BIG InfoMonitor?

Aby uzyskać informacje na swój temat, wystarczy się zarejestrować w systemie dla klientów indywidualnych w BIG InfoMonitor, a następnie zalogować na swoje konto.

Rejestracji możesz dokonać na trzy sposoby:

 1. przez konto w BIK - jeżeli masz już profil w Biurze Informacji Kredytowej, możesz się zalogować do tego serwisu i w nim potwierdzić przekazanie danych do BIG InfoMonitor;

 2. przez przelew identyfikacyjny BIK - należy przelać na wskazany rachunek BIK kwotę 1 zł w celu weryfikacji swoich danych;

 3. za pomocą wniosku opatrzonego podpisem kwalifikowanym - jeśli go masz, możesz potwierdzić swoją tożsamość.

Po zakończeniu tego procesu wystarczy wygenerować Raport o Sobie

Jakie informacje o długach mogą się pojawić w Raporcie o Sobie?

W raporcie znajdziesz informację o wszystkich wpisach na Twój temat dokonanych w Rejestrze BIG InfoMonitor. Pamiętaj, że zgodnie z art. 15 i 16 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o BIG mogą do niego trafić dane odnoszące się do nieuregulowanych płatności, które:

 • są wymagalne od co najmniej 30 dni, a wierzyciel wysłał do dłużnika zawiadomienie o zamiarze dodania informacji o długu w bazie BIG z minimum miesięcznym wyprzedzeniem;

 • wynoszą min. 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł dla firm.

Warto także podkreślić, że wierzyciel ma obowiązek usunięcia negatywnych informacji gospodarczych (informacji o długu) niezwłocznie po uregulowaniu płatności przez osobę zadłużoną. Jeśli więc znajdziesz w raporcie niespłacone zobowiązanie, ureguluj je jak najszybciej, aby "oczyścić konto". Jeśli spłacisz dług, w rejestrze BIG nie będzie po nim śladu.

Jak zatem widać, nr PESEL może być bardzo przydatny w wielu sytuacjach - także podczas sprawdzania historii długów. Wykorzystaj tę wiedzę w praktyce!


Magda Pułym

Posiada niemal 15-letnie doświadczenie w branży. Tematyka windykacji należności, finansów i bankowości oraz prawa jest jej szczególnie bliska. Jest autorką licznych publikacji poświęconych m.in. prawom dłużnika i wierzyciela oraz instrumentom finansowym różnych typów.

Zobacz wszystkie teksty autora

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA i Google Prywatność - Warunki.

Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...

Napisz do nas msp@big.pl

Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:30 - 16:30

Oferta specjalna!

Przedsiębiorco! Chcesz mieć spokojne wakacje
I zapomnieć o niezapłaconych fakturach?

Skorzystaj z oferty specjalnej dla firm

Wakacje bez dłużników

Sprawdź szczegóły

zamów kontakt

Zostaw kontakt, nasz doradca oddzwoni do Ciebie

*
*
*

Pracujemy w godzinach 8:00-16:00

Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...