2024-05-21
Wyłudzenia i podszywanie się pod inną osobę to poważne problemy dla firm działających w wielu branżach, w szczególności finansowej czy związanej z usługami konsumenckimi. Co, jeśli okaże się, że klient, tak naprawdę nie był osobą, za którą się podawał? Windykacja należności może się wówczas okazać bardzo trudna. Możesz się jednak ochronić przed tym zagrożeniem. Rozwiązanie to weryfikacja konsumenta w bazie RDO i PESEL.
Bazy RDO i PESEL są centralnymi zbiorami danych dotyczących obywateli polskich i cudzoziemców, którzy zamieszkują na terenie naszego kraju. Znajdują się w nich kluczowe informacje, pozwalające na potwierdzenie tożsamości konsumenta.
Warto podkreślić, że bazy PESEL i RDO są odrębne, ale informacje między nimi są wymieniane.
O ile PESEL to system ewidencji działający w Polsce od dziesiątek lat i doskonale znany, o tyle RDO to stosunkowo nowe rozwiązanie. Czym jest?
RDO to skrót od określenia Rejestr Dowodów Osobistych. Jest on centralnym rejestrem państwowym. Został powołany na mocy Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dn. 15 października 2021 w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych (Dz.U. 2021 poz. 1903).
Uwaga! Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych nie obejmują informacji o stanie cywilnym czy miejscu zamieszkania konsumenta. Powód jest prosty: nie ma ich w aktualnie wydawanych dokumentach tożsamości.
Kontekst rejestru PESEL również może być ważny dla przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami. Jest istotny m.in. w związku z uchwaleniem Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z jej zapisami każda osoba, która ma nadany PESEL, może go zastrzec — aby uniemożliwić "złodziejowi tożsamości" wzięcie kredytu czy zawarcie innej umowy na swoje dane.
Z Rejestru Dowodów Osobistych może skorzystać przede wszystkim sam konsument. Może on zalogować się na portalu gov.pl przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, aby sprawdzić swoje dane. Dostęp do serwisu ma każdy posiadacz dowodu osobistego, a także e-dowodu lub profilu zaufanego.
Konsument może również samodzielnie zastrzec swój PESEL (i anulować zastrzeżenie, np. jeśli zechce wziąć kredyt), a także uzyskać dostęp do danych o tym, kto weryfikował zastrzeżenie PESEL. Taka usługa jest bezpłatna.
Osoby prywatne mają dostęp do danych w RDO odnośnie samych siebie. Nie mogą z nich skorzystać np. do identyfikacji innych. Istnieje jednak możliwość weryfikacji danych konsumentów w bazach RDO i PESEL przez firmy. Taką możliwość daje m.in. BIG InfoMonitor.
W ramach tej usługi firma może zweryfikować kluczowe dane konsumenta, takie jak:
Pozwoli to potwierdzić tożsamość klienta — aby nie było wątpliwości, że podpisuje się umowę z "prawdziwą" osobą.
Usługa weryfikacji konsumenta przynosi przedsiębiorcom działającym w branży B2C szereg korzyści, istotnych zwłaszcza z perspektywy zarządzania ryzykiem. Najważniejsze to:
RDO, czyli Rejestr Dowodów Osobistych, to baza, która zawiera kluczowe informacje o konsumentach: ich podstawowe dane osobowe, nr i serię dokumentu tożsamości, PESEL itp.
Korzystanie z weryfikacji RDO pozwala firmom zminimalizować ryzyko wyłudzeń i podszywania się pod cudzą tożsamość. Chroni też samych konsumentów.
Z tego rozwiązania można skorzystać m.in. w ramach współpracy z BIG InfoMonitor — aby uzyskać do niego dostęp, należy skontaktować się z opiekunem firmy.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...