Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Klauzula informacyjna BIG InfoMonitor

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku – to warto wiedzieć!

Oceń artykuł:
5/5

2022-03-18

Spis treści

  1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – najważniejsze informacje
  2. Kto może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?  
  3. Nowe stawki obowiązki związane z ryczałtem ewidencjonowanym

Początek 2022 roku z pewnością przejdzie do historii jako czas ogromnego zamieszania spowodowanego przez wprowadzenie Polskiego Ładu. Największe problemy dotknęły podatników, w tym przede wszystkim przedsiębiorców – zmiany okazały się nie tyle niekorzystne, co przede wszystkim niepoprawnie skonstruowane pod względem legislacyjnym. To z kolei przekłada się na inny problem – wszystko wskazuje na to, że ciągle nie znamy rzeczywistej skali trudności. W każdym razie warto poszukać w nowych przepisach najlepszych rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki zmian wprowadzonych od nowego roku. Takim rozwiązaniem może okazać się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – najważniejsze informacje

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zalicza się do najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Jego istotą – stosownie do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jest obliczanie podatku od przychodu. Tym samym korzystający z tej formy opodatkowania nie mogą pomniejszyć kwoty należnego podatku o koszty uzyskania przychodu.

Pomimo tego – zwłaszcza po zmianach wprowadzonych na mocy Polskiego Ładu – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wydaje się szczególnie opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy nie ponoszą zbyt dużych wydatków związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Trzeba przy tym pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku ustawodawca wprowadził szereg zmian w tej formie opodatkowania – zarówno w zakresie katalogu podmiotów, które mogą z niej skorzystać, jak i obowiązków związanych z ryczałtem.

Kto może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?  

Polski Ład wprowadził zmiany, dzięki którym zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych jest dostępny dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które osobiście wykonują jeden z zawodów wprost określonych przez ustawodawcę. Na liście tej znaleźli się m.in. tłumacze, adwokaci, notariusze, radcy prawni, agenci ubezpieczeniowi, doradcy restrukturyzacyjni, agenci firm inwestycyjnych czy rzecznicy patentowi. Jednocześnie – co niezwykle istotne – od Nowego Roku ryczałt ewidencjonowany nie jest już dostępny m.in. dla lekarzy, stomatologów, lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów, położnych czy nauczycieli udzielających korepetycji.

Należy przy tym pamiętać, że z wykonywaniem wolnego zawodu – w sensie ustawy o zryczałtowanym podatku – mamy do czynienia wówczas, gdy jest on wykonywany osobiście, a więc bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej, a jednocześnie podejmowane przez podatnika czynności należą do istoty danej profesji.

Nowe stawki obowiązki związane z ryczałtem ewidencjonowanym

Jedną z najważniejszych nowości, jakie nowy rok przyniósł w ryczałcie ewidencjonowanym, jest swego rodzaju elektronizacja realizacji obowiązków spoczywających na podatniku. Ryczałt ewidencjonowany 2022 wiąże się z obowiązkiem prowadzenia w programie komputerowym ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych.  Obecnie należy także zwrócić szczególną uwagę na konieczność przesyłania do właściwych Urzędów Skarbowych tych informacji. W zależności od tego, z jaką częstotliwością podatnik się rozlicza, musi je dostarczyć miesięcznie lub kwartalnie do 20. dnia miesiąca.

W porównaniu z poprzednim stanem prawnym do ustawy o zryczałtowanym podatku zostały dodane dwie nowe stawki: 14% oraz 12%. Z pierwszej z nich skorzystają świadczący usługi w zakresie opieki zdrowotnej, architektury i inżynierii, usług badań i analiz technicznych oraz w obszarze specjalistycznego projektowania. Natomiast z 12% stawki ryczałtu mają prawo skorzystać informatycy i programiści – jednak tylko osiągający przychody ze ściśle określonej działalności. W jej ramach mieści się m.in. wydawanie gier komputerowych oraz oprogramowania, a także doradzanie w zakresie sprzętu komputerowego.

Ustalenie stawki ryczałtu uzależnione jest od świadczonych usług, a właściwie od ich zakwalifikowania do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Stąd, dopełniając formalności, trzeba zwrócić szczególną uwagę właśnie na wybrane przez podatnika wartości w tej klasyfikacji. W przypadku trudności związanych z jej interpretacją można zwrócić się o pomoc do Urzędu Statystycznego, który w ciągu trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku wyda swoją opinię.

Bibliografia:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 1993.

A. Piętak, Podatki 2022 - zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ryczalt/dzialalnosc-gospodarcza/5382677,Podatki-2022-zmiany-w-ryczalcie-od-przychodow-ewidencjonowanych.html, dostęp: 24.01.2022.



Konrad Dyda

prawnik, właściciel Centrum Usług Prawnych i Biznesowych - Centro Servizi Legali e Commerciali, prezes zarządu w spółce Med&Lex i Fundacji Praw Medyka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach prawnych w Warszawie i w Rzymie. Jego artykuły, dotyczące głównie tematyki zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prawa budowlanego ukazują się m.in. w "Rzeczpospolitej".

Zobacz wszystkie teksty autora

Masz pytania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
to pole jest wymagane
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana
Zgoda jest wymagana

Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...

Napisz do nas msp@big.pl

Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:30 - 16:30

Oferta specjalna!

Rabat20% na 20-lecie BIG InfoMonitor*

GRATIS Certyfikat Wiarygodności

* Oferta rabatowa skierowana jest do nowych klientów

Sprawdź szczegóły