2022-03-18
Początek 2022 roku z pewnością przejdzie do historii jako czas ogromnego zamieszania spowodowanego przez wprowadzenie Polskiego Ładu. Największe problemy dotknęły podatników, w tym przede wszystkim przedsiębiorców – zmiany okazały się nie tyle niekorzystne, co przede wszystkim niepoprawnie skonstruowane pod względem legislacyjnym. To z kolei przekłada się na inny problem – wszystko wskazuje na to, że ciągle nie znamy rzeczywistej skali trudności. W każdym razie warto poszukać w nowych przepisach najlepszych rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki zmian wprowadzonych od nowego roku. Takim rozwiązaniem może okazać się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zalicza się do najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Jego istotą – stosownie do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jest obliczanie podatku od przychodu. Tym samym korzystający z tej formy opodatkowania nie mogą pomniejszyć kwoty należnego podatku o koszty uzyskania przychodu.
Pomimo tego – zwłaszcza po zmianach wprowadzonych na mocy Polskiego Ładu – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wydaje się szczególnie opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy nie ponoszą zbyt dużych wydatków związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Trzeba przy tym pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku ustawodawca wprowadził szereg zmian w tej formie opodatkowania – zarówno w zakresie katalogu podmiotów, które mogą z niej skorzystać, jak i obowiązków związanych z ryczałtem.
Polski Ład wprowadził zmiany, dzięki którym zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych jest dostępny dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które osobiście wykonują jeden z zawodów wprost określonych przez ustawodawcę. Na liście tej znaleźli się m.in. tłumacze, adwokaci, notariusze, radcy prawni, agenci ubezpieczeniowi, doradcy restrukturyzacyjni, agenci firm inwestycyjnych czy rzecznicy patentowi. Jednocześnie – co niezwykle istotne – od Nowego Roku ryczałt ewidencjonowany nie jest już dostępny m.in. dla lekarzy, stomatologów, lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów, położnych czy nauczycieli udzielających korepetycji.
Należy przy tym pamiętać, że z wykonywaniem wolnego zawodu – w sensie ustawy o zryczałtowanym podatku – mamy do czynienia wówczas, gdy jest on wykonywany osobiście, a więc bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej, a jednocześnie podejmowane przez podatnika czynności należą do istoty danej profesji.
Jedną z najważniejszych nowości, jakie nowy rok przyniósł w ryczałcie ewidencjonowanym, jest swego rodzaju elektronizacja realizacji obowiązków spoczywających na podatniku. Ryczałt ewidencjonowany 2022 wiąże się z obowiązkiem prowadzenia w programie komputerowym ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych. Obecnie należy także zwrócić szczególną uwagę na konieczność przesyłania do właściwych Urzędów Skarbowych tych informacji. W zależności od tego, z jaką częstotliwością podatnik się rozlicza, musi je dostarczyć miesięcznie lub kwartalnie do 20. dnia miesiąca.
W porównaniu z poprzednim stanem prawnym do ustawy o zryczałtowanym podatku zostały dodane dwie nowe stawki: 14% oraz 12%. Z pierwszej z nich skorzystają świadczący usługi w zakresie opieki zdrowotnej, architektury i inżynierii, usług badań i analiz technicznych oraz w obszarze specjalistycznego projektowania. Natomiast z 12% stawki ryczałtu mają prawo skorzystać informatycy i programiści – jednak tylko osiągający przychody ze ściśle określonej działalności. W jej ramach mieści się m.in. wydawanie gier komputerowych oraz oprogramowania, a także doradzanie w zakresie sprzętu komputerowego.
Ustalenie stawki ryczałtu uzależnione jest od świadczonych usług, a właściwie od ich zakwalifikowania do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Stąd, dopełniając formalności, trzeba zwrócić szczególną uwagę właśnie na wybrane przez podatnika wartości w tej klasyfikacji. W przypadku trudności związanych z jej interpretacją można zwrócić się o pomoc do Urzędu Statystycznego, który w ciągu trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku wyda swoją opinię.
Bibliografia:
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 1993.
A. Piętak, Podatki 2022 - zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/ryczalt/dzialalnosc-gospodarcza/5382677,Podatki-2022-zmiany-w-ryczalcie-od-przychodow-ewidencjonowanych.html, dostęp: 24.01.2022.
prawnik, właściciel Centrum Usług Prawnych i Biznesowych - Centro Servizi Legali e Commerciali, prezes zarządu w spółce Med&Lex i Fundacji Praw Medyka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach prawnych w Warszawie i w Rzymie. Jego artykuły, dotyczące głównie tematyki zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prawa budowlanego ukazują się m.in. w "Rzeczpospolitej".
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej
Informacja o Administratorze danych, celu przetwarzania oraz przysługujących Państwu prawach. więcej...
Napisz do nas msp@big.pl
Zadzwoń (22) 486 56 91 pn-pt: 8:00 - 16:00
Administratorem Państwa danych osobowych jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa (dalej: „BIG InfoMonitor”). więcej...